Gdzie odbywają się I Igrzyska Europejskie?

I Igrzyska Europejskie Baku 2015
Fot. www.baku2015.com

Igrzyska Europejskie to inicjatywa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Decyzja i organizacji tej imprezy zapadła w 2012 roku. Wobec braku innych kontrkandydatów, organizacja historycznych I Igrzysk Europejskich w roku 2015 została przyznana stolicy Azerbejdżanu – Baku.

I Igrzyska Europejskie Baku 2015 odbywać się będą w terminie 12-28 czerwca 2015. W rywalizacji przewidziany jest udział około 6000 zawodników. Polska reprezentacja liczy 213 sportowców.
Zawodnicy będą rywalizować w 20 dyscyplinach sportowych, z czego 16 zaliczanych jest do dyscyplin olimpijskich, a 4 są nowe. Są to: badminton, beach soccer, boks, gimnastyka, judo, kajakarstwo, karate, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, siatkówka, siatkówka plażowa, sambo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, triathlon i zapasy. Polacy nie będą zmagać się we wszystkich sportach. Ale zobaczymy ich podczas rywalizacji w:
badmintonie, boksie, gimnastyce sportowej (trampolina, akrobatyka sportowa), judo, kajakarstwie (kanadyjki), karate,
kolarstwie (szosowe, MTB), łucznictwie, piłce siatkowej (halowa i plażowa), pływaniu (również pływanie synchroniczne i skoki do wody), sambo (sztuka walki łącząca techniki judo z zapasami), strzelectwie sportowym, szermierce (floret, szabla i szpada), taekwondo, tenisie stołowym, triathlonie oraz w zapasach (styl klasyczny i wolny).

Igrzyska Europejskie będą miały olimpijską oprawę, podobną do igrzysk olimpijskich. Maskotki igrzysk w Baku  to gazela o imieniu Jeyran oraz owoc granatu o imieniu Nar. Przed igrzyskami sztafeta ze świętym ogniem przebiegła przez 60 regionów Azerbejdżanu. Wystartowała 26 kwietnia ze świątyni w regionie Ateshgah i po 47 dniach, po przebyciu 5500 km, ogień dotrze do Baku, by 12 czerwca zapalić znicz na stadionie podczas ceremonii otwarcia igrzysk.
Więcej o I Igrzyskach Europejskich na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego  lub na oficjalnej stronie igrzysk.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły