Bohdan Smoleń – kim jest? [KARIERA, RODZINA, CHOROBA]

Bohdan Smoleń to aktor i kabareciarz, który zniknął z życia publicznego po wylewie. Kim jest i co osiągnął Bohdan Smoleń? Poznaj tragiczne fakty z życia odtwórcy roli listonosza w serialu "Świat według Kiepskich". Mówimy, kim jest Bohdan Smoleń i w jakim stanie się teraz znajduje.

Bohdan Smoleń to jedna z twarzy polskiego kabaretu. Współtwórca Kabaretu Tey i aktor komediowy na stałe zapisał się na kartach polskiej kinematografii. Z przyczyn zdrowotnych zmuszony został zakończyć karierę.

Kim jest Bohdan Smoleń?

Bohdan Smoleń urodził się w Bielsku w 1947 roku. Jako 21-latek związał się twórczo z kabaretem „Pod Budą”, który współtworzył w latach 1968-1977. W międzyczasie, w roku 1975 ukończył Zootechnikę na krakowskiej Akademii Rolniczej, by następnie w pełni oddać się sztuce. Za sprawą Zenona Laskowika stał się bohaterem transferu do Kabaretu Tey. Jak sama nazwa wskazuje, zmiana grupy kabaretowej wiązała się z przeprowadzką do Poznania. Pracę twórczą z kabaretem łączył z prowadzeniem sklepu zoologicznego, w czym pomagała mu żona. Współpracę z kabaretem "Tey", która trwała 7 lat. Przez lata artysta występował na licznych festiwalach rozrywki, przeglądach kabaretowych i benefisach. „Tey” zakończył swoją działalność w roku 1988. Kariera Bohdana Smolenia to nie tylko występy na scenie kabaretowej – ważnym punktem jego kariery są występy aktorskie.Najbardziej znane filmy i seriale z jego udziałem to: "Filip z konopi", "Kochankowie mojej mamy", "Cesarskie cięcie", "Pan Kleks w kosmosie", "13 posterunek", "Niania", "To my". Największą popularność Smoleniowi przyniosła rola listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich", gdzie występował od 1999 roku. Aktor zakończył karierę w roku 2008, kiedy doznał wylewu. Później stan jego zdrowia pogarszał się. Obecnie Smoleń jeździ na wózku.

Życie prywatne Bohdana Smolenia

Pozasceniczne życie Bohdana Smolenia wystawiło go na wiele bardzo ciężkich prób. W roku 1988 powiesił się najstarszy z trzech Bohdana Smolenia, a rok później samobójstwo popełniła jego żona, która wpadła w depresję po śmierci dziecka. Aktor zniknął wtedy na dłuższy czas mediów. Pogodne usposobienie nie pozwoliło mu jednak na całkowite załamanie się. Smoleń postanowił pomagać innym – w roku 2007 założył „Fundację Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

Bohdan Smoleń przyjął wiele odznaczeń, w tym Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",