Lenovo ThinkPad Tablet czy Apple iPad2? Co wybrać?

Porównywanie tabletów nie należy do najłatwiejszych. Dlatego zawsze, zanim podejmiemy decyzję, który z dostępnych na rynku modeli zakupić, radzimy się znajomych, bądź szukamy odpowiedzi w internecie. Pomagamy wybrać pomiędzy sprzętem Lenovo a Apple'a. Który warto kupić?

Zarówno Apple iPad2 jak i najnowsze dziecko od Lenovo, ThinkPad Tablet, pojawiły się na rynku w 2011 roku. Najpierw ukazał się sprzęt spod znaku jabłuszka, a konkurencja pokazała swoje urządzenie 4 miesiące później. Czy oznacza to, że Lenovo zrobiło sprzęt lepszy i bardziej dopracowany niż rywale? Który jest lepszy?

Różna premiera, różne tablety

Apple wypuszczając drugi model iPada zadbał, by był jeszcze bardziej cienki (jest o 33 procent bardziej cienki niż pierwszy iPad), lżejszy (613 gram - pierwszy iPad to 680 gram), a nawet szybszy i bardziej wydajny. Do tego Apple zaoferował modele zarówno tradycyjne - białe, jak i czarne. Rozmiar w tym wypadku ma duże znaczenie. Przy ekranie równie dużym jak u poprzednika, iPad2 jest nawet lżejszy, co ułatwia długie korzystanie z urządzenia. Z kolei ThinkPad jest cięższy niż jego rywal, bo waży 715 gram. Do tego jest bardziej "kwadratowy" a jego krawędzie są po prostu ostre. Najnowsze dzieło Lenovo może pochwalić się również guzikami poniżej ekranu - wielkimi i łatwymi w obsłudze, co jest nowością wśród androidowych tabletów. 

Wielkość ma znaczenie

Przekątna nowszej wersji iPada jest identyczna jak pierwszego urządzenia tego typu. Wynosi 9,7 cala, co przy wcześniej przytoczonej wadze i szerokości, wydaje się świetnym wynikiem. Jednak ThinkPad Tablet może wprowadzić inżynierów Apple w małe zakłopotanie. Większa waga oznacza większą przekątną ekranu - aż 10,1 cala. Przypominamy, że tyle cali ma również większość netbooków, które aktualnie podbijają rynek. Oczywistym jest więc, że Lenovo zaoferowało również większą rozdzielczość niż Apple. ThinkPad to 1280x800 a iPad2 to 1024x768 pikseli.

Nowe tablety to najnowsze systemy operacyjne

Apple iPad2 działa na tradycyjnym już dla "jabłuszkowych" urządzeń systemie operacyjnym - iOS 4. Jednak na tym nie kończą się dobre wiadomości dla wszystkich fanów dorobku Steve'a Jobsa. iPad2 już niedługo pozwoli na ściągnięcie najnowszej wersji systemu: iOS 5. Dlaczego to takie ważne? Otóż dzięki temu systemowi operacyjnemu tablet Apple'a będzie bardzo łatwy i instynktowny w obsłudze nawet dla ludzi, którzy pierwszy raz trzymają w ręku tego typu urządzenie. Jednak Lenovo ThinkPad Tablet nie zostaje daleko w tle za konkurencją. Działa na bazie Google'wego Androida w wersji 3.1 zwanej też "Honeycomb". Czy dzięki temu jest równie instynktowny w obsłudze? Oczywiście.

Podjęcie decyzji...iPad2 czy ThinkPad

... nie będzie łatwe. Zarówno Lenovo jak i Apple zapowiadają, że ich tablety mogą działać na samej baterii przez 10 godzin. ThinkPad Tablet ma większy ekran, ale jest też cięższy. Do tego iPad 2 w najtańszej wersji (Wi-Fi 16 GB - 2099 zł) jest tylko nieco tańszy niż konkurent (Wi-Fi 16 GB 3G -2118,50 zł). Na który więc się zdecydować? Ciężko odpowiedzieć, choć może się wydawać, że właśnie doszło do detronizacji króla.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły