KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Chcesz skopiować zawartość ekranu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Wystarczy, że zrobisz print screena. Co to jest print screen i jak go zrobić?

Co to jest print screen?

Print screen to zrzut ekranu. Dzięki niemu możemy w formie graficznej zapisać wszystko to, co widzimy aktualnie na ekranie swojego komputera. Print screen stosuje się np. w celu demonstracji problemu użytkownika lub oprogramowania.

Jak wykonać print screen?

Do wykonania print screena wystarczy klawiatura i najprostszy program graficzny – może być nawet Paint. Aby wykonać zrzut ekranu, należy wcisnąć odpowiedni guzik, oznaczony zazwyczaj jako „PrintScreen” lub po prostu „PrtSc”. Standardowo znajduje się on w prawym, górnym rogu klawiatury, tuż nad klawiszem „Insert”. Po wciśnięciu przycisku, na ekranie nie zobaczymy żadnego komunikatu, a obraz zostanie zapisany w schowku, w pamięci komputera. Następnie włączamy Painta i z menu Edycja wybieramy opcję „Wklej”.

Jak zapisać print screen?

W obszarze roboczym pojawi się zrzut ekranu, którym chciełbyś się podzielić. Jeśli interesuje cię tylko fragment, wystarczy że przytniesz obraz. Pozostaje tylko wcisnąć opcję „Plik”, następnie Zapisz. Z pola „Zapisz jako” wybierz JPEG lub PNG. Twój obraz zostanie odpowiednio skompresowany, nie będzie zajmował dużo miejsca i nie straci kolorów.

Aby zrobić print screena można również użyć kombinacji klawiszy alt+PrintScreen. Wówczas zrobisz „zdjęcie” okienka, które masz otwarte, a nie całego ekranu. Jeśli chodzi o zapisywanie, to postępujesz tak samo, jak przy normalnym screenie.