Jak wybrać tablet na prezent świąteczny? Jaki tablet kupić?

Jak wybrać tablet na prezent świąteczny? Jaki tablet kupić?
Fot. SAMSUNG

Tablet do niedawna uchodził za szpanerski gadżet przede wszystkim ze względu na swoją wysoka cenę. Przed świętami pojawiły się nieznane dotąd tablety z supermarketów podobne do tych markowych, ale kilkukrotnie tańsze. Czy warto wybrać takie urządzenie na prezent?

Każdego roku wydawcy e-booków (czyli książek elektronicznych) i producenci aplikacji na urządzenia mobilne odnotowują ogromny wzrost ilości pobrań swoich produktów w samej końcówce roku. Skąd się bierze taki trend? Otóż wiele osób znajduje pod choinką tablet i ochoczo rusza wypróbowywać jego rozmaite funkcje. Od kilku lat te płaskie cudeńka są coraz chętniej kupowane jako gwiazdkowy prezent. Moda to zawitała też do nas. Tylko jaki tablet wybrać? I czy koniecznie trzeba na niego wydać 1,5 tys. zł czy może wystarczy taki za 200 zł z Biedronki?

Czym się różni tablet od czytnika e-booków?

Przede wszystkim nie zróbmy błędu na starcie i nie pomylmy tabletu z czytnikiem e-boooków. Oba urządzenia są podobne i czasem niektórzy dziennikarze robią im nawet porównawcze testy jednak czytnik to przyrząd wyspecjalizowany w jednej czynności - jak nietrudno odgadnąć w odczytaniu e-booków. Ma on czarno biały ekran typu e-ink, który zastyga nie męcząc wzroku jak tradycyjny ekran komputera, przez co świetnie nadaje się do lektury dłuższych tekstów. Dużo gorzej (o ile w ogóle) radzi sobie ze sprawdzaniem poczty, przeglądaniem stron www. itd. Cena czytnika e-booków to ok. 500 zł.

Tablety Apple

Tablet to urządzenie o wiele bardziej multimedialne. Potrafi właściwie wszystko to co laptop w połączeniu z aparatem fotograficznym i do tego potrafi też rzeczy, które do niedawna umiały tylko telefony komórkowe (ma np. funkcję geolokalizacji, czyli potrafi pokazać gdzie jesteśmy, może więc działać jako nawigacja). Na rynek wprowadziła je firma Apple promując swój iPad i jak dotąd wciąż jest tu zdecydowanym liderem. Najnowsza wersja urządzenia - iPad3 kosztuje obecnie około 3 tys. zł. Poprzednią czyli iPad2 dostaniemy za połowę tej sumy.

Tablety Samsung, Asus i Acer

Alternatywą wobec oferty Apple są tablety z systemem operacyjnym Android autorstwa znanej firmy Google. Produkuje je kilka firm m.in Asus, Samsung, Nook, Huawei i Acer. Ceny urządzeń wahają się od 2 tys. zł do kilkuset zł., możemy więc wybrać coś bardziej naładowanego bajerami, albo zaoszczędzić i postawić na najbardziej podstawowe funkcje. Na Andrida powstaje nieco mniej pożytecznych aplikacji niż na iPady, ale doświadczony użytkownik będzie w stanie zapewnić sobie podobny komfort z tym co jest na rynku.

Tablet z Biedronki?

Ostatnią kategorią są tzw. "tablety z Biedronki" w cenach od 150-300 zł. Recenzje ekspertów nie pozostawiają jednak złudzeń. To niedopracowane podróbki, a korzystanie z nich tylko frustruje z powodu słabej jakości wykonania i wielu niedziałających funkcji. Jeśli chcemy więc wybrać tablet na prezent, przygotujmy się na "nieco" większy wydatek.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> iPad mini - ile cali ma ekran, jakie wymiary? iPad czwartej generacji i iPad mini oficjalnie

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły