Czy wiesz, kto najczęściej manipuluje danymi w Wikipedii?

Codziennie w Wikipedii dokonywanych jest około 1 miliona zmian. Wiemy to dzięki WikiScannerowi, który wymyślił Virgil Griffith, zdolny student informatyki z California Insitute od Technology. Sprawdź, kto najczęściej "grzebie" w Wikipedii, manipulując danymi!

 

Griffitha interesowało, kto najczęściej zmienia zapisy w internetowej superencyklopedii. Kto usuwa z niej niewygodne dla siebie dane, kto zmienia sens komentarzy i interpretacji. Program, który w tym celu wymyślił, okazał się zabójczo skuteczny.

Okazało się, że codziennie w Wikipedii dokonywane jest około 1 miliona zmian. WikiScanner zaczął je nie tylko rejestrować, ale przede wszystkim odczytywać IP komputerów, z których ingerencja jest dokonywana, a potem identyfikować ich adresy. Przez 3 miesiące dane były zbierane, a potem nastąpiło ich grupowanie.

Okazało się, że absolutnym liderem w tej dziedzinie jest Diebold Inc., firma, która produkuje i zajmuje się obsługą bankomatów w kilkudziesięciu krajach świata. Drugie miejsce zajęło... CIA, a trzecie politycy.

Najczęściej zapisy Wikipedii zmieniają Chińczycy z ChRL, ale zaraz za nimi są politycy z kręgów partii republikańskiej w USA oraz Brazylijczycy.

W powszechnym odczuciu dane Wikipedii uchodzą za – może nie zawsze ścisłe, ale – na ogół obiektywne. Rozmiar ingerencji świadczy o czymś przeciwnym.

Johan Wolfgang Goethe napisał kiedyś, że „nikt nie jest tak beznadziejnie pozbawiony wolności jak ten, kto fałszywie sądzi, że jest wolny”. Działanie WikiScannera, którego sprawność natychmiast wzbudziła zainteresowanie tajnych służb, tę prawdę jeszcze raz potwierdziło.

Powiązane artykuły