Czy Mac jest zagrożony atakami i wirusami? Jak bezpiecznie korzystać z Maca?

Wciąż utrzymuje się przeświadczenie, że korzystanie z komputerów z systemem operacyjnym Mac OS jest bezpieczne i nie trzeba specjalnie przejmować się bezpieczeństwem. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo swojego Maca. Mówimy, jak to zrobić.

Jak strzec Maca przed wirusami?

Czasy, w których korzystanie z Maców nie wymagało podejmowania specjalnych środków bezpieczeństwa, niestety się kończą. Coraz częściej pojawiają się wirusy i złośliwe oprogramowanie, które na cel bierze właśnie użytkowników komputerów firmy Apple. Na szczęście wcale nie jest tak trudno się bronić. Podpowiadamy kilka rzeczy, które należy zrobić, by bezpiecznie korzystać ze swojego Maca.

  1. Do codziennego korzystania stwórz sobie konto bez uprawnień administratora. Domyślnym kontem w Macach jest właśnie konto z uprawnieniami administratora, co niestety łatwo wykorzystać przeciwko Tobie.

  2. Zastanów się nad zmianą przeglądarki ze standardowej przeglądarki Safari na taką, która jest częściej aktualizowana i w lepszy sposób zabezpiecza elementy wyświetlane za pomocą Flasha. Możesz też zastanowić się nad odinstalowaniem Adobe Flash Player czy wyłączeniem Javy - ulubionych "wrót" cyberprzestępców.

  3. Koniecznie pilnuj, aby Twój system był aktualny. Uruchom systemową funkcję "Uaktalnianie programów" i dbaj o to, by zawsze mieć zainstalowane aktualizacje wszystkich programów. Wielu cyberprzestępców wykorzystuje fakt, że część użytkowników nie dba o to, by mieć aktualne oprogramowanie. Koniecznie pilnuj, by mieć aktualną wersję Adobe Reader - przeglądarka plików PDF to jeden z ulubionych celów cyberprzestępców.

  4. Jeżeli nie potrzebujesz w danym momencie AirPort, Bluetooth czy IPv6 - wyłącz te funkcje. To otwarte drzwi do Twojego komputera.

  5. Koniecznie zainstaluj dobry i sprawdzony program antywirusowy. Większość znanych z pecetów programów ma swoje odpowiedniki dla Maców - dowiedz się, jakie są i miej taki w swoim komputerze. Czasy, gdy nie było wirusów na Maki skończyły się.

Postępując według tych prostych wskazówek zabezpieczysz swój komputer przed większością ataków.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły