Ile dać na wesele? Koperta z pieniędzmi - prezent dla młodej pary

Prezent w kopercie - ile dać na wesele?
Fot. Photos.com

Dawniej młodej parze w prezencie ślubnym dawało się kwiaty, ewentualnie jakiś alkohol lub niedrogie AGD. Dziś najbardziej popularną formą prezentu jest koperta z pieniędzmi. Czy istnieje minimalna kwota, której nie powinno się przekraczać? Ile włożyć do koperty? Mówimy, ile wypada dać pieniędzy w prezenecie ślubnym.

Wesele to najszczęśliwszy dzień w życiu państwa młodych. Niestety, to również jedno z najdroższych wydanych przez nich przyjęć. Wprawdzie często rodzice finansują dzieciom większą część ślubu, mimo to rodziny nowożeńców muszą liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście tak ważnego wydarzenia nie powinno przeliczać się na zyski i straty, ale chyba każdy z nas chciałby, aby taka impreza mu się zwróciła. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest hojność gości czyli tzw. "ile dać w kopertę". I tu rodzi się problem, bo nie wszyscy wiedzą, ile od pary powinni dostać młodzi w prezencie ślubnym. Podpowiadamy, ile dać na wesele, by nie zrobić przykrości młodym małżonkom, a sobie nie przynieść wstydu.

Ile daje się pieniędzy w prezencie ślubnym?

W kwestii pieniędzy na wesele obowiązuje jedna zasada: powinno dać się taką sumę, aby organizatorom zwrócił się koszt tzw. "talerzyka". Średnio jedno miejsce w lokalu kosztuje ok. 200 zł, ale oczywiście kwota ta zależy od wielu czynników (standard sali, restauracji, liczba gości itp.) Bez wątpienia jednak 400 zł od pary to przysłowiowe minimum, poniżej którego nie wypada zejść. Należałoby pamiętać także, że oprócz "talerzyka" młodzi muszą opłacić także noclegi w hotelu czy transport z kościoła do restauracji. Warto również wziąć te koszta pod uwagę i włożyć do koperty przynajmniej 100 zł więcej.

Są oczywiście osoby, dla których 400 zł to zbyt duża kwota i nie stać ich na tak hojny gest. W takich sytuacjach liczy się jakiekolwiek wsparcie finansowe dla młodych, nawet symboliczne 200 zł. Jeśli jednak wiemy o weselu wcześniej, postarajmy się nań odłożyć. Tym bardziej w przypadku ślubów bliskiej rodziny i znajomych. Wtedy po prostu nie wypada żałować grosza.