Dlaczego na jednych alkohol działa mocniej, a na innych mniej?

Ludzie różnie reagują na jednakowe porcje wypitego alkoholu. Jednemu starczą 3 kieliszki wódki, żeby zacząć „rozrabiać”, drugi potrzebuje przynajmniej dwa razy tyle. Od czego zależy odporność na alkohol?

Taka ilość wypitego alkoholu nie wprawi na przykład w szampański humor Kaszuba, natomiast górala tak. Niektórzy eksperci twierdzą, że sprawcą takich różnic w zachowaniu po spożyciu alkoholu jest lit, a ściślej jego poziom w organizmie. Lit jest pierwiastkiem zaliczanym do grupy metali miękkich, który znaleźć można w niektórych źródłach mineralnych i w soli kamiennej. W śladowych ilościach lit występuje we wszystkich organizmach. 
Na Podkarpaciu litu jest około 300 razy mniej niż na Wybrzeżu i być może dlatego Kaszubi są bardziej odporni na wpływ alkoholu. Lit działa bowiem uspokajająco i antydepresyjnie, dlatego jest składnikiem kuracji pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Osoby nadpobudliwe i agresywne powinny pić dużo wody mineralnej bogatej w lit. Litem leczy się więc depresje, otrzymują go narkomani i alkoholicy.

>>> Czy alkohol może być afrodyzjakiem? [KLIKNIJ]

Poza litem występującym naturalnie, nie można go przyjmować bez nadzoru lekarza (pamiętajmy, że jest to metal) i tu mieszkańcy znad morza będą zawsze mieć przewagę. Można jednak odpowiednią dietą uodpornić organizm nie tyle na sam alkohol, co na zbyt ekstrawertyczne czy agresywne zachowania pod jego wpływem. W takiej diecie powinno być dużo ziemniaków, pomidorów, bakłażanów i papryki. Ale przede wszystkim w piciu alkoholu należy zachować umiar i najlepiej poprzestać na ilościach wprawiających w dobry humor. Nadmiar wypitego alkoholu będzie mieć później całkowicie odwrotną reakcję organizmu, objawiającą się nie tylko złym stanem fizycznym, ale również stanami depresyjnymi, czyli popularnym „dołem”.   

Powiązane artykuły