Diane-35 - bezpieczny lek na trądzik i preparat antykoncepcyjny? Dlaczego we Francji zmarły 4 kobiety przyjmujące Diane-35?

Diane-35, bezpieczny lek na trądzik, przez wiele kobiet używany również jako tania antykoncepcja, spowodował we Francji zgon 4 kobiet - doniosła Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM). Czy Diane-35 jest bezpieczna?

Diane-35, jak wszystkie tabletki hormonalne, zwiększa ryzyko pojawienia się zatorów żylnych lub tętniczych (chorób zakrzepowo-zatorowych). A zdaniem francuskiej Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Leków (ANSM) to właśnie na skutek zakrzepów krwi, albo w obrębie płuc albo w mózgu, doszło do śmierci tych 4 kobiet.

Diane-35: 125 przypadków zakrzepicy we Francji

Łącznie francuski raport donosi, że oprócz tych 4 zgonów, odnotowano 125 przypadków wystąpienia zakrzepicy w wyniku przyjmowania tabletek Diane-35. Wcześniej zresztą już kilkukrotnie pojawiały się doniesienia z różnych krajów o kobietach mających problemy z krążeniem w wyniku przyjmowania Diane-35.

Diane-35: dopuszczenie do sprzedaży

Diane-35 jest na rynku od 1982 roku, dopuszczono go do sprzedaży w 135 krajach świata, a sprzedawany jest w 116 krajach, jako hormonalny lek przeciwko trądzikowi. W Polsce Diane-35 jest lekiem refundowanym. Polki często używają go niezgodnie z przeznaczeniem, bo dzięki dużej zawartości progesteronu sprawdza się jako tani środek antykoncepcyjny.

Diane-35: lek bezpieczny, ale dla kogo?

Jeśli chcesz bezpiecznie używać Diane-35, to musisz pamiętać, że nie jest to dobry lek dla ciebie, gdy:

  • masz jakiekolwiek kłopoty z krążeniem

  • w twojej rodzinie występowały kłopoty z krążeniem

  • palisz papierosy

  • dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej

  • zapominasz, że dziennie powinnaś pić co najmnmiej półtora litra płynu

Przyjmowanie Diane-35 zawsze konsultuj z lekarzem.