Czym był UOP? Co robi CBA? Poznaj tajne służby RP i zobacz jak uniknąć ich interwencji w swoim domu

UOP był częścią WSI i zastąpił SB, które działało w PRL. Dziś UOP jest zastąpiony przez ABW, któremu czasem w kompetencje wchodzi CBA. Dużo literek, dużo pracowników i jeszcze więcej afer. Zobacz, jak powstały tajne służby i czym się zajmują. 

 

Urząd Ochrony Państwa został powołany uchwałą 6 kwietnia 1990 i zaraz po wejściu uchwały w życie przystąpił do weryfikacji funkcjonariuszy SB, na czele urzędu jako pierwszy stanął Krzysztof Kozłowski.

Legenda PRL – SB przechodzi w UOP

W każdym z 49 województw powołano komisję weryfikacyjną, która sprawdzała każdego byłego funkcjonariusza SB, starającego się o pracę w nowo utworzonym UOP-ie. Przystąpienie do weryfikacji było dobrowolne, na 24 tys. byłych funkcjonariuszy SB do weryfikacji przystąiło14 tys. z czego nieco ponad 10 tys. otrzymało pozytywną opinię, natomiast reszta negatywną. Wszyscy źle zaopiniowani odeszli ze służby 31 lipca 1990 roku, wtedy zaczął działać UOP.

Spotkanie byłego funkcjonariusza SB z komisją weryfikacyjną było przedstawione w filmie PSY z 1992 roku w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Operacja „Samum” to jeden z największych sukcesów Zarządu Wywiadu UOP, która polegała na ewakuacji z Iraku, podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 roku, zagrożonych zatrzymaniem funkcjonariuszy CIA. Gromosław Czempiński, który dowodził akcją został po 3 latach szefem UOP.

Zobacz>>> KIM JEST Gromosław Czempiński?

UOP zamienia się w ABW

W roku 2002 UOP zostaje rozwiązany i na jego miejscu powstaje ABW, czyli Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zakres zadań Agencji jest bardzo szeroki przy czym do podstaw należy dbanie o interes państwa, ochrona przed terroryzmem na terenie kraju, a także porządek konstytucyjny i bezpieczeństwo wewnętrzne, w tym rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw korupcyjnych osób publicznych. Właśnie ostatnie zadanie bije w zasadność powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ABW wsparte przez CBA

CBA powołano w 2006, rok później ustanowiono specjalną uchwałę odbierającą ABW kompetencje w wykrywaniu i zapobieganiu przestępstw korupcyjnych, mogących godzić w bezpieczeństwo państwa. Mimo to, strona WWW Agencji Bezpieczeństwa ciągle mówi, że do zadań agencji należy zwalczanie korupcji.

W zakresie czynności wynikających z właściwości CBA, urząd ma uprawnienia Policji. Może zatrzymać, przeszukać...wszystko na podstawie Kodeksu postępowania Karnego. Do głównych zadań CBA należą czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu zapobiegania, wykrywania i rozpoznania przestępstw, a także czynności dochodzeniowo-śledcze. Do tego czynności kontrolne w instytucjach państwowych, samorządach i wobec osób publicznych.

CBA w służbie społeczeństwu

Na stronie internetowej CBA jest dostępny formularz, przez który każdy zaniepokojony obywatel RP może złożyć donos na osobę, którą podejrzewa o działanie korupcyjne. Sceptycy twierdzą, że CBA działa niczym tajna policja zasilana z kasy państwa, a mimo charakteru z gruntu apolitycznego, trudno nie odczuć wpływu polityków na Centralne Biuro Antykorupcyjne, szczególnie na początku swojej działalności, gdy szefem został były poseł PIS - Mariusz Kamiński. 

Możliwość bezpośredniego zgłaszania podejrzenia o przestępstwie korupcyjnym ma jednocześnie chronić obywateli przed łapówkarstwem jak i zniechęcać do prób przekupstwa. Każda próba przekupstwa jest karalna, podżeganie i sprawstwo również. 

Zobacz, >>>> jak uniknąć kary za łapówkarstwo i jak CBA walczyło z korupcją w IV RP?


Powiązane artykuły

Powiązane artykuły