Czy w Polsce będzie można pić alkohol w miejscach publicznych?

Czy w Polsce będzie można pić alkohol w miejscach publicznych?

W polskim prawie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ruch Palikota chce zniesienia zakazu i proponuje projekt nowej ustawy. Jakich ograniczeń chcą pozbyć się posłowie Janusza Palikota? Czy mogą liczyć na poparcie rządu? Mówimy, czy w Polsce będzie można pić alkohol w miejsc

ach publicznych.

Jak polskie prawo reguluje kwestię spożywania alkoholu w miejscach publicznych?

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w Polsce "zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Stanowi o tym art. 14 ust.2. Polskie prawo dopuszcza pewne odstępstwa od zakazu. Jest nim m.in. możliwość spożywania napojów zawierających powyżej 4.5% alkoholu na otwartym powietrzu tylko podczas imprez, jeśli ich organizator uzyska wcześniej takowe zezwolenie.

Jakich zmian w ustawie domaga się Ruch Palikota?

Posłowie Ruchu Palikota chcą znieść zakaz spożywania alkoholu niskoprocentowego (poniżej 6%) w miejscach publicznych. Swoje stanowisko w tej sprawie partia argumentuje bezpodstawnym strachem władzy, która awantury i wszelkie zakłócenia porządku publicznego zbyt pochopnie utożsamia ze stanem nietrzeźwości obywateli. Ruch Palikota zwraca uwagę, że podczs Euro 2012 w Strefach Kibica wszyscy fani piłkarskich rozgrywek mogli swobodnie kosztować alkoholu na otwartym powietrzu. Pomimo ogromnej rzeczy zgromadzonych kibiców, nie doszło do wielkich awantur o podłożu alkoholowym. Zdaniem partii policja powinna więcej uwagi poświęcać na walkę z prawdziwą przstępczością, a nie tracić czas na "wlepianie" mandatów młodym ludziom, siedzących na kocyku i pijącym piwo w miejscu publicznym.

Pomysłodawcy nowej ustawy odwołują się także do innych państw UE, które już dawno zrezygnowały z tak rygorystycznych ograniczeń. Do ich grona należy m.in. Francja oraz Holandia. Broniąc swoich postulatów, Ruch Palikota podkreśla, że w niektóych miejsach, np. w okolicach szkół, zakaz zostałby podtrzymany.

Czy Ruch Palikota może liczyć na poparcie w tej sprawie?

Projekt ustawy wciąż pozostaje na etapie przygotowań. Prawdopodobnie pod koniec lipca 2012 roku trafi do sejmu, gdzie zostanie poddany dyskusji. Być może posłom RP uda się przekonać pozostałe frakcje do swoich racji. Póki co, inne partie nie wypowiadają się na ten temat. 

 

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły