CIA: jakie są najsłynniejsze akcje CIA?

Mundial 2014 w Brazylii: kadra USA na mistrzostwa świata
Fot. Gettyimages.com

O najsłynniejszych akcjach CIA wielu z nas nie wie. Przez długi czas były pilnie strzeżone, a informacje o nich wyciekały do mediów przypadkiem. No chyba że chodziło o sukcesy - o tych służby informowały media samodzielnie. Jakie są najsłynniejsze akcje CIA? Sprawdź.

CIA to amerykańska agencja rządowa, która zajmuje się przygotowywaniem raportów dla rządu USA. Zbiera informacje o zagranicznych rządach oraz konkretnych osobach fizycznych, np. poszukuje terrorystów. To jedna z najbardziej tajemniczych i rozpalających wyobraźnię agencji rządowych, o funkcjonowaniu której nakręcono już wiele filmów.

Akcje CIA: najsłynniejsze i najgłośniejsze akcje

Jedną z najsłynniejszych akcji CIA była budowa tuneli między Berlinem Wschodnim (radzieckim) a Berlinem Zachodnim (amerykańskim). Tunel budowano przez 6 miesięcy po 24 godziny na dobę. Operacja Gold, bo taki nosiła kryptonim, przebiegła pomyślnie - Amerykanom udało się podłączyć do sieci telefonicznej Rosjan ponad 200 magnetofonów. Przez ponad 11 miesięcy nagrywali rozmowy najważniejszych dowódców. Okazało się jednak, że KGB wiedziało o tej operacji i nie chciało Amerykanów wyprowadzać z błędu, bojąc się, że w ich ręce wpadną o wiele ważniejsze informacje.

Akcje CIA: najsłynniejsze i najgłośniejsze akcje

Inną słynną akcją CIA był udział w Aferze Watergate, która zakończyła się ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Richarda Nixona. To historia bez precedensu. Afera ujawniła wiele nadużyć pracowników agencji i o mały włos nie spowodowała rozpadu CIA.

Akcje CIA: najsłynniejsze i najgłośniejsze akcje

Kolejną słynną akcją CIA była operacja Cyclone, która pochłonęła ogromne pieniądze - 630 milionów dolarów. Polegała na wsparciu (przerzucie broni, szkoleniu, wsparciu finansowym) mudżahedinów w Afganistanie w latach 1979-1987. Odniosła skutek - w 1989 roku wojska radzieckie opuściły Afganistan.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły