CIA Centralna Agencja Wywiadowcza to rządowa agencja służby wywiadowczej USA. Czym się zajmuje?

Co we współczesnym świecie jest najważniejsze? Pieniądze, władza, sukces? Nie, najważniejsze są informacje. Kto ma wiedzę ten ma władze, miliony i poklask – jeśli tylko tego chce. To z tego powodu w każdym kraju jedną z najistotniejszych ról pełnią organizacje wywiadowcze, w tym CIA czyli Centralna Agencja Wywiadowcza USA. Czym dokładnie zajmuje się

CIA, czyli Centralna Agencja Wywiadowcza powstała 1947 roku na wniosek prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman.  Praktycznie od początku istnienia CIA, w celu efektywności wykonywanych zadań, utajniono wszystkie najważniejsze informacje dotyczące agencji i zezwolono jej na przeprowadzani tajnych misji. Większość informacji na temat działalności Agencji, które ujrzały światło dzienne są tak szokujące, że wydają się bardziej fragmentem książki czy filmu szpiegowskiego.

Czym zajmuje się CIA?

Działalność CIA zawsze okryta była tajemnicą. Jej głównym zadaniem było zbieranie informacji ze scen politycznych całego świata, ale i kraju. Widomo jednak, że Agencja nie ograniczała się do obserwacji czy kontrwywiadu, ale bardzo często ingerowała w historię państw, dostarczając broń opcji, którą popierał rząd USA czy organizując zamachy stanu.

Sukcesywnie CIA zaczęło próbować, jako tajne ramie rządu USA sterować historią świata. Najważniejsze było utrzymanie Stanów Zjednoczonych w roli najpotężniejszego i najbardziej znaczącego gracza na politycznej scenie. Stąd też obfitość tajnych operacji, mających gasić konflikty, eliminować wrogów i zdobywać informacje dające USA przewagę nad innymi państwami.

CIA podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, na której czele stoi dyrektor powołany przez Prezydenta za zgodą senatu. CIA koordynuje pracę 12 służb wywiadowczych. Agencja zatrudnia około 25 tysięcy stałych pracowników i tysiące tajnych. Jej budżet jest tajny, a dodatkowo nie wszystkie wydatki Agencji muszą być księgowane.

ZOBACZ Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – służba specjalna państwa polskiego, urząd do spraw zwalczania... >>

Skandaliczna działalność CIA

Część informacji dotyczących akcji CIA wyciekłą do opinii publicznej. Potwierdzonym jest, że Centralna Agencja Wywiadowcza zakłada tajne więzienia, w których nieprzestrzegane są żadne prawa względem osadzonych, a dodatkowo prowadzone są na nich eksperymenty m.in. testowanie leków, sprawdzanie skuteczności rozmaitych technik tortur.

Najgorętszym okresem w historii CIA był czas zimnej wojny, kiedy to do jej zadań należała głownie infiltracja ZSRR i doprowadzenie do jego klęski. Agencja wielokrotnie też próbowała zorganizować zamach na wielkiego sojusznika sowietów Fidela Castro, jednak bezskutecznie. W 1962 roku wymyślono nawet akcję, której celem byłoby wykonanie kilku ataków terrorystycznych na terenie USA, które przypisano by Kubie. W ten sposób chciano uzyskać poparcie planów inwazji na Kubę. Na szczęście na wykonanie tej operacji nigdy nie uzyskano zgody.

Ze względu na okrucieństwo pracowników CIA, amoralność większości tajnych operacji i bardzo częste klęski Agencji nie raz chciano ją zlikwidować. Jednak taka decyzja nigdy nie zapadła.

Największe operacje CIA

- obalenie J. Arabena Guzrana w Gwatemali 1954 r, prezydenta A. Sukamo w Indonezji 1966 oraz prezydenta S. Allende Gossusa 1971 w Chile
- operacja “Gold”
- inwazja w Zatoce Świń
- Afera “Watergate”
- Operacja “Chaos”
- Operacja “Mkultra”
- Operacja “Phoenix”

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły