21 grudnia 2012 - czy nastąpi KONIEC ŚWIATA?

21 grudnia 2012 - czy nastąpi KONIEC ŚWIATA?
Fot. Photos.com

Czy 21 grudnia 2012 roku naprawdę nastąpi koniec świata? Co na ten temat mówi przepowiednia Majów? Czy koniec świata w 2012 roku nie jest po prostu nowym cyklem czasowym według kalendarza Majów?

Już chyba każdy słyszał o tym, że 21 grudnia 2012 roku powinniśmy przygotować się na niechybny koniec dotychczasowego świata. A jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, skąd wziął się pomysł na dokładnie tę datę i dlaczego niekoniecznie powinniśmy się jej bać.

Dlaczego 21 grudnia 2012 roku?

Idea końca świata, który miałby nadejść dokładnie 21 grudnia 2012 roku wzięła się bezpośrednio z kalendarza Majów. Majowie odliczali czas w systemie dwudziestkowym poczynając od daty początkowej (tak jak w kalendarzu gregoriańskim, gdzie umowną datą początkowym są narodziny Chrystusa). Jest to tak zwana "Długa Rachuba" i odlicza, ile czasu upłynęło od daty zerowej. Kiedy przeliczy się ostatnią datę z Długiej Rachuby, na nasz kalendarz gregoriański, otrzymamy datę 21 grudnia 2012 roku.

Koniec kalendarza, koniec świata?

Co ważne, koniec kalendarza Majów wcale nie musi oznaczać końca świata w takim znaczeniu jakiego się spodziewamy, apokalipsy. Jak twierdzą sami Majowie, możemy oczekiwać nadejścia nowej epoki, nowego cyklu, a więc końca starego, dotychczasowego porządku. Nikt do końca nie wie, czego można spodziewać się po proroczym 21 grudnia. Czy ludzkość zostanie poddana próbie? A jeśli tak, jakiego rodzaju będzie to sprawdzian? Tego przekonamy się już 21 grudnia 2012 roku.

Powiązane artykuły