Emerytury - ile wyniesie waloryzacja w 2013?

O ile wzrosną emerytury seniorów w 2013 r.? Sprawdź, jak będzie wyglądała waloryzacja emerytur w 2013. Mówimy, o ile mogą wzrosnąć emerytury.

Zgodnie z projektem budżetu na 2013 rząd chce na waloryzację emerytur przeznaczyć ponad 7 miliardów złotych. Sama podwyżka wyniesie prawdopodobnie 4,48 proc. Oznacza to, że świadczenia najuboższych seniorów wzrosną o niecałe 30 zł na rękę.

Ci otrzymujący średnie emerytury (ok. 1400 zł na rękę) będą mogli liczyć na ponad 60 zł każdego miesiąca. Natomiast podwyżka dla osób ze świadczeniem w wysokości 2 tys. zł na rękę wyniesie prawie 90 zł miesięcznie. Warto zauważyć, że rząd odszedł od waloryzacji kwotowej i powrócił do formuły waloryzacji procentowej

Oznacza to, że podwyżka emerytur obliczana będzie na podstawie inflacji, czyli średniorocznego wzrostu cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich, oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym.

Ile dokładnie wyniesie waloryzacja emerytur, będzie wiadomo na początku lutego 2013, kiedy to GUS opublikuje wymienione wskaźniki. Podwyżka świadczeń emerytalnych zostanie wprowadzona 1 marca 2013.

Powiązane artykuły