Zioła na balkonie – jakie zioła nadają się do domowej uprawy?

Zioła na balkonie – jakie zioła nadają się do domowej uprawy?
Fot. Photos.com

Ze względu na dość niewysokie wymagania zioła mogą być z powodzeniem uprawiane nawet na małym balkonie. Wysiew nasion warto zaplanować już w marcu, aby w maju przesadzić rośliny do pojemników. Dowiedz się jakie zioła najlepiej nadają się do domowej uprawy!

Jakie zioła można uprawiać na balkonie?

Zioła wydobywają smak z nawet najprostszej potrawy. Świeże zioła zimą dostaniemy w supermarketach, ale latem można je z uprawiać na balkonie. Zioła nadające się do uprawy na balkonie to na przykład:

  • bazylia,

  • mięta,

  • rozmaryn,

  • majeranek,

  • szałwia

  • kolendra.

Świetnie sprawdzą się również popularny koperek, szczypiorek czy pietruszka.

>>> Ogród ziołowy: jakie zioła posadzić w ogrodzie? [GALERIA ZDJĘĆ Z OPISAMI] KLIKNIJ!


Uprawa ziół na balkonie – jak się do tego zabrać i o czym pamiętać?

Początkujący lub bardziej leniwi ogrodnicy mogą zdecydować się na kupno gotowych sadzonek, a nieco bardziej zaawansowani na samodzielny wysiew z nasion. Uprawa ziół na balkonie nie jest trudna, przynosi wiele satysfakcji, a przede wszystkim pozwala na urozmaicenie menu.

Uprawa ziół w pojemnikach jest prosta, ale należy pamiętać, że tak jak wszstkie inne rośliny, również zioła wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Rośliny trzeba regularnie podlewać oraz bacznie obserwować, żeby zauważyć ewentualne pojawienie się szkodników i chorób. Niektóre z nich dają objawy podobne do na przykład przesuszenia, lecz po bliższej obserwacji może się okazać, że rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki.

W wyjątkowo upalne dni zioła należy podlewać rano i wieczorem. Dodatkowo można wspomóc rośliny rozpyloną ze spryskiwacza mgiełką, która nie tylko zapewni wilgoć, lecz również zmyje niektóre szkodniki (np. przędziorka, drobnego pajączka, który żeruje na spodzie liści żywiąc się ich sokiem).

Zioła jednoroczne i wieloletnie

Zioła to zazwyczaj rośliny jednoroczne. Są jednak wśród nich również rośliny wieloletnie, dość dobrze znoszące zimowe chłody. Dobrym przykładem jest szałwia, która bez specjalnych zbiegów z naszej strony znosi nawet wysokie mrozy.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły