Zielnik na parapecie – jak go zrobić?

Zielnik na parapecie – jak go zrobić?
Fot. Gettyimages.com

Zioła z własnego ogródka smakują o lepiej niż te ze sklepu. Nie potrzeba też ogrodu czy działki, żeby przez cały rok mieć pod ręka te aromatyczne rośliny.

Zanim zdecydujesz się na domową uprawę ziół, wybierz odpowiednie miejsce. Większość roślin przyprawowych lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione np. parapet. Tam możesz uprawiać: tymianek, bazylia, oregano, szałwia, mięta, melisa, rozmaryn, kolendra.

>>> Jakie zioła można uprawiać w mieszkaniu? [KLIKNIJ!]

Pojemniki

Niektóre zioła, jak tymianek czy bazylia, nie mają zbyt rozbudowanej bryły korzeniowej, do ich uprawy można więc przeznaczyć niewielkie pojemniki czy misy. Inne, jak melisa czy estragon, bryłę korzeniową mają rozbudowaną, do ich uprawy należy więc przygotować doniczki o średnicy co najmniej 20cm.

Dobór ziemi

Do uprawy ziół w domowym ogródku na parapecie idealna jest ziemia stanowiąca mieszankę ziemi gliniastej z torfową i odrobina nawozu. I taka właśnie gotową mieszankę można kupić w sklepach ogrodniczych czy chociażby w kwiaciarniach.

>>> Ziołowy ogródek na parapecie – jak o niego dbać zimą? [KLIKNIJ!]

Podlewanie

Zioła zazwyczaj podlewa się raz dziennie, w chłodniejszych porach roku – 2, 3 razy w tygodniu. Należy uważać, aby ich nie przelać, bo wówczas korzenie zaczną gnić. Aby do tego nie doprowadzić, warto na spód pojemnika położyć żwirek.

Zdrowy zapach

Zioła w domowym ogródku warto uprawiać także i dlatego, że wydzielają one zdrowe olejki eteryczne, które korzystnie działają na organizm. I tak np. olejki, wydzielane przez tymianek, dobrze działają na układ oddechowy, melisa uspokaja, rozmaryn zaś sprzyja sercu i pamięci.