Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?

Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?
Fot. Gettyimages.com

Aby pomidory obficie owocowały i były odporne na choroby grzybowe, musimy posadzić je w odpowiedniej odległości i podwiązać do palików tak, by miały dość dużo światła. Mówimy, jakie są najpopularniejsze sposoby prowadzenia pomidorów w przydomowym ogrodzie.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu

Gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków, możemy już sadzić pomidory do gruntu. Najbezpieczniej robić to na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja. Tradycyjnie przyjmuje się, że rozsady ciepłolubnych warzyw i kwiatów można już robić po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce.

>>> POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości [KLIKNIJ]

Prowadzenie pomidorów przy palikach

Prowadzenie pomidorów zależeć będzie od tego, w jakiej odległości od siebie je posadzimy. Zwykle krzaki sadzimy w rzędzie co 40-50 centymetrów, a rzędy wyznaczamy co 60-80 centymetrów tak, by przebiegały w kierunku północ-południe (mamy wówczas pewność, że zapewniliśmy roślinom wystarczająco dużo słońca, co jest istotne nie tylko dlatego, by pomidory szybko dojrzewały, ale też, by szybko wysychały po deszczu i by nie atakowały ich choroby grzybowe). Jeśli wybierzemy ten sposób prowadzenia pomidorów, każdą roślinę przywiązujemy do oddzielnego palika.

Prowadzenie pomidorów przy drucie

Możemy też prowadzić pomidory przy drucie rozciągniętym na wysokości ok. 60 centymetrów między dwoma palikami. Wówczas odległość między rzędami może być mniejsza: 40-80 centymetrów. Krzaki sadzimy tak, jak poprzednio, by odległość między roślinami w rzędzie wynosiła ok. 40-50 centymetrów, ale przywiązujemy je do drutu na przemian, raz z jednego, raz z drugiego rzędu.

Powiązane artykuły