Powojniki - ozdobne pnącza na balkon i do ogrodu. Odmiany i uprawa [GALERIA ZDJĘĆ]

Powojnik Marie Theresa
Fot. thinkstockphotos.com

Powojniki - kwitnące pnącza - są efektowną ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Dzięki bujnym, różnokolorowym kwiatom chętnie obsadza się nimi pergole, ścianki osłonowe czy ogrodzenia. Powojniki są łatwe w uprawie, ponieważ są roślinami ogrodowymi o niewielkich wymaganiach.

Powojniki, czyli pnącza z rodzaju clematis, dobrze czują sią zarówno w gruncie, na rabatach, jak i w pojemnikach. Tolerują zarówno stanowiska słoneczne, jak i nieco zacienione. Powojniki to bardzo wdzięczne, dekoracyjne i niewymagające rośliny kwitnące. Wśród powojników wyróżnia się odmiany wielko- i drobnokwiatowe, powojniki wczesnokwitnące, na wiosnę (w maju), te kwitnące latem oraz takie, kóre zakwitają dwa razy do roku. Powojniki lubią towarzystwo innych kwiatów ogrodowych, np. róż, paproci, lawendy, bodziszków, hortensji.

Najwcześniej kwitnie powojnik górski oraz alpejski. Długość ich pnączy dochodzi do 2 metrów, które obsypują się najczęściej białymi i różowymi kwiatami. Powojnikom z tych grup odpowiadają nieco zacienione stanowiska.
Odmianą kwitnącą latem jest powojnik włoski. Dobrze rośnie praktycznie na każdym stanowisku, nie lubi jedynie ciagłego zacienienia. Kwitnie na biało, różowo, fioletowo, niebiesko. Jego pnącza mogą sięgać nawet 3,5 metra, a średnica kwiatów dochodzi do 10 cm.

Są również takie gatunki powojnika clematis (np. powojnik tangucki, alpejski), które nawet po przekwitnieniu wyglądają niezwykle dekoracyjnie i oryginalnie - w miejscu kwiatów rozwijają duże, puchate owocostany.

Powiązane artykuły