POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

Jak sadzić pomidory?
Fot. Gettyimages.com

Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Rozsadę pomidorów w sezonie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy na targu. Warto jednak przygotować ją samodzielnie. Wysiane do skrzynek nasiona pikujemy, gdy pojawią się dwa pierwsze liście, a po mniej więcej sześciu tygodniach rozsada jest gotowa do przeniesienia na stałe miejsce.

>>>Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów? KLIKNIJ!

Termin sadzenia pomidorów i wszystkich pozostałych etapów zależy głównie od tego, w jakich warunkach chcemy uprawiać pomidory. To rośliny wymagające wiele ciepła i światła, zabija je nawet krótki przymrozek. Wystarczy, że temperatura spadnie na kilka godzin do zera i rośliny obumrą. Zawodowi hodowcy mogą przygotować rozsadę choćby w lutym, jeśli dysponują ogrzewanymi i doświetlanymi szklarniami. W uprawie gruntowej przyjęło się wysadzanie rozsady w połowie maja. Możemy zacząć sezon dwa tygodnie wcześniej, jeśli mamy do dyspozycji tunel foliowy. W razie chłodów można zapobiec uszkodzeniom, wstawiając do tunelu 2-3 zapalone znicze. Jeśli ściany są w miarę szczelne, ten prowizoryczny środek powinien wystarczyć na kilka zimnych nocy.

Sadząc pomidory, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu każdej roślinie odpowiedniej powierzchni. Poszczególne odmiany mogą mieć różne rozmiary. Generalnie, niskopienne krzewy sadzimy w odstępie 40 x 40 cm, wysokie co pół metra, niektóre rozłożyste koktajlówki potrzebują odstępów rzędu 60 cm.

Pomidory koktajlowe można też sadzić na balkonie, w doniczkach i skrzynkach o pojemności min. 5 litrów - im więcej miejsca, tym lepiej. To bardzo dobry sposób uprawy. Pomidory na balkonie nie są tak narażone na choroby, jak te rosnące w guncie, niestraszne im przygruntowe przymrozki, zwykle mają też dużo światła.

Powiązane artykuły