POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?
Fot. Ryszard Piątkowski

Pomidory do dojrzewania potrzebują odpowiedniej temperatury, nie mniejszej niż 15 °C. W przypadku, gdy temperatura w czasie dojrzewania owoców spadnie poniżej 12 °C, wówczas pomidory nie dojrzeją. Dojrzewanie pomidorów możemy przyspieszyć sposobami chemicznymi lub domowymi.

Chemiczne sposoby przyspieszania dojrzewania pomidorów

Dojrzewanie owoców pomidorów można przyspieszyć przez stosowanie preparatów należących do grupy regulatorów wzrostu, których substancją czynną jest etefon. Preparaty te powodują starzenie się roślin oraz ich zamieranie.

Etefon wnika do rośliny, do owoców i tam zostaje przetworzony do etylenu, który jest naturalną substancją powodującą dojrzewanie owoców oraz starzenie  się rośliny. Optymalną temperaturą do właściwego działania etefonu jest temperatura minimum 15 °C.

Innym sposobem na przyspieszenie dojrzewania pomidorów jest stosowanie np. nawozów dolistnych. Dużą zaletą stosowania takich nawóz jest to, że nawozy te nie powodują starzenia i zamierania roślin.

Domowe sposoby na przyspieszenie dojrzewania pomidorów

Należy włożyć do papierowej torebki 5-6 niedojrzałych pomidorów oraz 1 jabłko. Do większej ilości niedojrzałych pomidorów w torebce wskazane jest włożenie kilka jabłek. Tak zapakowane pomidory należy zostawić na kilka dni w suchym miejscu. Etylen wydzielany przez jabłka przyspieszy dojrzewanie pomidorów.

Powiązane artykuły