Jak wygląda nieszpułka? Czy owoce nieszpułki są jadalne?

Nieszpułka, jedno z najwcześniej uprawianych na terenie Europy drzew owocowych, stała się dziś rzadkością. Może warto znaleźć dla niej miejsce w przydomowym ogródku?

Nieszpułki znane były już na dworach władców Asyrii, jadano je w miastach greckich, z rzymskimi kolonistami rozpowszechniły się na terenie całego imperium. Owoce nieszpułki bardzo ceniono w średniowieczu. Kres ich popularności przyniósł XIX wiek, kiedy pojawiło się wiele nowych odmian roślin jadalnych.

Jak wygląda nieszpułka?

Nieszpułka jest sporym krzewem lub niewysokim drzewkiem, zależnie od odmiany i podkładki, na której została zaszczepiona. Nie ma większych wymagań glebowych, bardzo dobrze znosi susze, jest odporna na choroby. Potrzebuje jednak słonecznego stanowiska, a w chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać. W sprzyjających warunkach rośnie szybko, zaczynając owocować niekiedy już w drugim roku po posadzeniu. Krzew jest ozdobą ogrodu zwłaszcza jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na czerwono.

Czy owoce nieszpułki są jadalne?

Z dojrzałego drzewa można zebrać od trzydziestu do pięćdziesięciu kilogramów owoców, przypominających nieco małe, twarde gruszki. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza czterech centymetrów, tylko odmiana Monstrualna daje owoce siedmiocentymetrowe. Pokryte twardą, brązowawą skórką gruszki nie nadają się do jedzenia bezpośrednio po zerwaniu z gałęzi. Dopiero po kilkudniowym leżakowaniu, lub przemrożeniu zyskują na smaku. Porównywany jest on do słodko-kwaśnej, winnej gruszki i ma tylu zagorzałych zwolenników, ilu krytyków. Nawet ci ostatni doceniają jednak smak przetworów z nieszpułki: galaretek, dżemów czy marynat. 

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły