Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły?

pelargonie na balkonie
Fot. thinkstockphotos.com

Pelargonie to rośliny sezonowe, którymi bardzo chętnie ozdabiamy w sezonie nasze balkony. Mówimy, jak dbać o pelargonie na balkonie, aby cały sezon obficie kwitły i były piękną dekoracją balkonu.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. Duża liczba odmian pelargonii oferowanych co roku w różnych punktach sprzedaży powoduje, że możemy z roślin tych stworzyć  wyjątkowe kwiatowe dekoracje na balkonie. Do  wyboru mamy pelargonie o kwiatach jednokolorowych - od koloru białego przez różne odcienie różowego do czerwonego. Są też odmiany o kwiatach wielobarwnych.

Jak uprawiać pelargonie na balkonie?

Aby pelargonie długo i obficie kwitły trzeba je prawidłowo pielęgnować. Przede wszystkim wybierzmy dla pelargonii stanowisko słoneczne – rośliny te kochają słońce. Chociaż poradzą sobie także w lekkim półcieniu. Miejsce, w którym ustawimy pelargonie powinno być osłonięte od wiatru, gdyż kruche pędy rośliny mogą być łatwo łamane przez silne wiatry. Posadźmy pelargonie w przepuszczalnym i próchniczym podłożu. Pelargonie możemy sadzić w skrzynkach balkonowych, donicach czy misach. Pelargonie o zwisających pędach najlepiej prezentują się w wiszących pojemnikach albo skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradach. W sezonie pelargonie uprawiane na balkonie należy regularnie i obficie podlewać (gdy jest wysoka temperatura, nawet dwa razy dzienni). Rośliny trzeba też zasilać, najlepiej specjalnymi nawozami dla pelargonii bądź takimi dla roslin kwitnących. Warto usuwać przekwitłe kwiaty  pelargonii – dzięki temu wydłuży się termin kwitnienia.

Powiązane artykuły