Paciorecznik: co to jest i jak uprawiać?

Paciorecznik: co to jest i jak uprawiać?
Fot. thinkstockphotos.com

Paciorecznik, znany też jako kanna, pochodzi z rejonów okołorównikowych. Bujny wzrost i kwiaty o egzotycznym wyglądzie nadają ogrodowi nieco egzotyczny wygląd i budzą skojarzenia z tropikalną dżunglą

Uprawa kanny - jak dbać o paciorecznika?

Paciorecznik, zwany też kanną jest rośliną wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje w gruncie. Jesienią, zaraz po pierwszych przymrozkach trzeba więc wykopać jego kłącza. Następnie należy przyciąć pędy mniej więcej 10 cm nad nasadą i pozostawić karpy na kilka dni, żeby przeschły. Potem trzeba oczyścić je z ziemi, umieścić w skrzynkach i przysypać mieloną korą, torfem lub trocinami, by ochronić je przed nadmiernym wysuszeniem. W pomieszczeniu, w którym mają zimować, temperatura nie powinna przekraczać 12°C.

Wiosną kłącza kanny można  posadzić do gruntu dopiero po 15 maja. Wcześniej kłącza należy podzielić na fragmenty, z których każdy będzie miał co najmniej jeden dobrze ukształtowany pąk. Rany po cięciu warto zasypać węglem drzewnym lub przetrzeć alkoholem (co zapobiegnie infekcji grzybowej albo bakteryjnej).

Pacioreczniki kwitną w drugiej połowie lata, czasami do późnej jesieni. Jeżeli chcemy, by zakwitły wcześniej, można w lutym podzielić i posadzić kłącza do doniczek i ustawić je w jasnym oraz ciepłym miejscu. Dzięki temu w maju posadzimy do gruntu już podrośnięte rośliny. Należy im zapewnić słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko i żyzne, stale lekko wilgotne podłoże.

Powiązane artykuły