Okra w ogrodzie – jak uprawiać to pochodzące z tropików warzywo?

Okra w ogrodzie – jak uprawiać to pochodzące z tropików warzywo?
Fot. Photos.com

Działka czy ogródek pozwalają na uprawę mało znanych i niespotykanych w sklepach rodzajów warzyw. Miłośnicy kuchni azjatyckiej, wegetarianie i kucharze-amatorzy powinni zwrócić uwagę na okrę. Mówimy, jak uprawiać okrę.

Egzotyczne warzywo

Pochodzenie okry, znanej też jako ketmia jadalna, wciąż jest nieznane. Dziś warzywo to popularne jest w całej północnej Afryce, na południu Europy i Azji. Bywa uprawiana wszędzie tam, gdzie umożliwia to gorący klimat. Mimo dużych wymagań cieplnych, roślina ta z powodzeniem może być uprawiana także w Polsce.
Ketmia jest jednoroczną rośliną osiągająca metr wysokości. Wygląda efektownie: z kątów dużych liści wyrastają latem żółte, czerwono kropkowane kwiaty. Częścią jadalną są owoce, zbierane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Przypominają wtedy trochę wydłużone strąki papryki, pokryte podobnym do zamszu puszkiem. Można je przyrządzać jak fasolkę szparagową. Okra stanowi jednak poszukiwany dodatek do wschodnich dań ze względu na niezwykłą konsystencję. Podczas gotowania z owoców wydziela się rodzaj śluzowatego soku, zagęszczającego wywar. Dzięki tym właściwościom okra jest warzywem polecanym osobom cierpiącym na choroby żołądka.

Uprawa

Okra ma dość długi okres wegetacji, sadzimy ją wiec możliwie najwcześniej, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Niestety, źle znosi przesadzanie, nie warto więc przygotowywać wcześniej rozsady. Okrę powinno się uprawiać wyłącznie z nasion.
Zazwyczaj w płytkim dołku umieszczamy po trzy nasiona. Rozstaw pomiędzy roślinami powinien wynosić około trzydziestu centymetrów. Gdy rośliny wzejdą ,wybieramy najsilniejszą, wyrywając dwie słabsze siewki.

Ketmia jest rośliną ciepłolubną. Wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. W pierwszym okresie warto nakryć grządkę warstwą słomy. Dobrym pomysłem może też być uprawa ketmii na rabacie podniesionej, na której ziemia szybciej się nagrzewa. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, umieszczając pod wierzchnią warstwą gleby namoczoną słomę czy inne rozkładające się resztki roślinne. Ich rozkład przebiega w podwyższonej temperaturze i podgrzewa korzenie roślin od spodu. Większość odmian okry wydaje owoce po ok. dwóch miesiącach. Jeśli będziemy zbierać owoce regularnie, roślina będzie wytwarzać kolejne aż do września – października, nim temperatura obniży się poniżej dziesięciu stopni.

Powiązane artykuły