Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać?

Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać?
Fot. sxc.hu

Jakie pomidory wybrać, aby były idealne do jedzenia i odporne na choroby? Mówimy, jakie odmiany będą najlepsze do sadzenia w gruncie i w doniczkach?

Okres wiosenny mobilizuje nas do podjęcia prac w ogrodzie i zastanowienia się nad tym, jakie warzywa zamierzamy posiać w tym roku. Dla osób, które uwielbiają dbać o ogród i co ważniejsze hodować własne ekologiczne uprawy, ważne jest to jakie odmiany warzyw wybierają. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o pomidory, które są bardzo delikatne.  

Ich nowe odmiany są znacznie bardziej odporne na choroby, a dzięki temu wymagają mniejszej ilości środków ochrony roślin i nawozów

>>> Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów? KLIKNIJ!


Pomidory bardzo często są nieodporne na choroby grzybowe, które uszkadzają ich różne części, a nawet mogą spowodować zniszczenie wszystkich krzaków. Najlepiej kupować nasiona lub sadzonki ze sprawdzonych sklepów.

Częstą chorobą pomidorów jest zgnilizna, najlepszym sposobem jej pozbycia będzie usunięcie owoców ze czarnymi kropkami, aby uniknąć gnicia całych pędów. Kolejnymi popularnymi chorobami są zaraza ziemniaczana i szara pleśń, które równie często atakują pomidory, co zgnilizna. 

Odporny na zgniliznę będzie pomidor: Atol i Poranek. Są to odmiany wczesne, karłowe i wiotkołodygowe.

Tolerancyjna na zarazę ziemniaka i alternariozę będzie odmiana Lancet, Rumba Ożarowska, Cherrola F1.

Wysoką odpornością cechują się również pomidory koktajlowe, możemy je sadzić w doniczkach na balkonie, a dzięki temu przez cały sezon będziemy cieszyć się własnymi zbiorami. 

Powiązane artykuły