Na działce i w ogrodzie. Jak SADZIĆ DZIKI BEZ?

Dowiedz się, jak posadzić i pielęgnować dziki bez. Ta roślina pięknie prezentuje się w ogrodzie, przyciąga ptaki, a jesienią możesz z jej owoców robić przepyszne konfitury. Jej zaletą jest fakt, że jest mało wymagająca.

DZIKI BEZ jest niebezpiecznie ekspansywny i silnie opanowuje teren. Jest jednak interesujący, ponieważ jego owoce przyciągają ptaki, które je uwielbiają. Z czarnego bzu można także robić wspaniałe konfitury.

Wysokość: 4m
Rozpiętość: 3m
Ulistnienie: sezonowe; liście złożone
Stanowisko: słońce lub półcień
Gleba: przeciętna

Jak sadzić dziki bez?

Wykopujemy dół o boku 80 cm i takiej samej głębokości. Wzruszamy ziemię na dnie i na ścianach dołu i umieszczamy krzew pośrodku. Zasypujemy, udeptując dobrze ziemię wokół krzewów, aby nie tworzyły się kieszenie powietrzne, co utrudniałoby przejęcie się krzewu. Na koniec obficie podlewamy.

Jak pielęgnować dziki bez?

Dziki bez nie wymaga szczególnej opieki. Jeśli w ogrodzie jest bardzo sucho latem, podlewamy, ale potrafi on uporać się z suszą. Spulchniamy ziemię u podnóża od czasu do czasu, aby usunąć chwasty i zwiększyć dostęp powietrza do korzeni.

Czy ciąć bez?

Jeśli chcemy ograniczyć rozwój krzewu, musimy go przyciąć dość krótko pod koniec zimy. Będzie to jednak ze szkodą dla kwitnienia i owocowania. Przycinamy po prostu pędy o kilkadziesiąt centymetrów, aby zachować regularny kształt.

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

Powiązane artykuły