Maranta - roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach

Maranta to pokojowa roślina doniczkowa, którą zdobimy wnętrza przede wszystkim ze względu na jej niezwykle dekoracyjne liście. Jakie warunki należy zapewnić marancie w domu?

Maranta to roślina uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Znakomicie nadaje się do ozdoby wnętrz, ponieważ ma wyjątkowo dekoracyjne liście: prawie okrągłe, wielobarwne, z regularnymi wzorami i wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Liście są aksamitne w dotyku i co ciekawe – zwijają się na noc.

Natomiast kwiaty maranty są niepozorne, drobne, koloru białofioletowego.

Wymagania uprawowe maranty

Dla maranty najlepiej znaleźć w mieszkaniu miejsce nieco zacienione (ale nie ciemne), ponieważ gdy światła jest za dużo, dekoracyjne liście maranty bledną i nie wyglądają juz tak atrakcyjnie. Należy zapewnić roślinie ciepłe i wilgotne otoczenie. Jeśli w mieszkaniu jest sucho, trzeba roślinę spryskiwać wodą (nawet codziennie). Podlewanie powinno być obfite, bo maranta lubi, gdy podłoże jest wilgotne.

Zimą nieco ograniczamy podlewanie. Marantę zasila się nawozami płynnymi dla roślin o ozdobnych liściach, od kwietnia do września co dwa tygodnie.

Rozmnażać marantę można przez podział rośliny (np. przy jej przesadzaniu).

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły