Lewizja liścieniowa - piękna roślina skalna niełatwa w uprawie

Lewizja liścieniowa - piękna roślina skalna niełatwa w uprawie
Fot. thinkstockphotos.com

Lewizja liścieniowa to bardzo efektowna roślina skalna, która najlepiej rośnie w specjalnym podłożu i warunkach. Sprawdź, jakie podłoże będzie dla niej najlepsze i jak ją chronić przed zimą.

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) to roślina bylinowa z rodziny portulakowatych Portulacaceae. Charakteryzują ją zimozielone, skórzaste, grube liście zebrane w kształt płaskich rozetek. Brzegi liści są faliste, z dodatkowym obramowaniem żółtym lub czerwonym. Długość liści dochodzi do 10-15 cm. Kwiaty wznoszą się na łodygach o długości ok. 25-40 cm wyrastających spomiędzy liści. Kwiaty o średnicy od 2 do 4 cm w kolorze różowym w kilku odcieniach. Oprócz różu występują także w kolorze białym, pomarańczowy, żółtym oraz w kombinacjach tych barw. Intensywność kwitnienia przypada na miesiące: maj, czerwiec.

Uprawa i pielęgnacja lewizji liścieniowej

Lewizja liścieniowa to piękna bylina, ale trudna w uprawie. Jeśli podejmiemy decyzję o hodowli hobbystycznej lewizji musimy jej przygotować specjalne warunki, bez nich roślina będzie słabiej się rozwijała i kwitła.

Warunki uprawy lewizji liścieniowej:

- kwaśne podłoże, dobrze zdrenowane,

- warstwa podłoża, w której znajdują się korzenie - żwir i drobne kamyki,

- głębsza warstwa - może zawierać trochę gliny i próchnicy z kwaśnego torfu,

- powinna być sadzona w szczelinach murków, a nawet w prawie pionowych skarpach,

- roślinki powinny być tak posadzone, aby rozetki liściowe nie zbierały wody,

- stanowisko uprawy powinno być częściowo ocienione, szczególnie w porze silnego nasłonecznienia,

- w sezonie podłoże powinno być lekko wilgotne,

- w czasie długotrwałej suszy wskazane jest podlewanie roślin co 4-5 dni,

- jesienią podłoże powinno być osuszone (co niestety trudno wykonać gdyż jest to pora zwiększonych opadów),

- dobrze zimuje w suchym podłożu, zabezpieczona przed opadami deszczu i śniegu (można przykryć ją kloszem szklanym lub plastikowym).

Rozmnażanie lewizji liścieniowej

Rozmnaża się ją przez wysiew nasion do płytkich pojemników, które w czasie zimy powinny być zadołowane w inspekcie lub szklarni. Starsze rośliny można rozmnażać przez podział roślin tych wielorozetkowych.

Zastosowanie lewizji w ogrodzie

Do tworzenia ogródków skalnych przygotowanych zgodnie z powyższymi zasadami. Może rosnąć w grupach i pojedynczo. Bardzo dobrze czuje się w szczelinach murków z cegły, kamienia lub skał.

Powiązane artykuły