Kobea - dekoracyjne pnącze do ogrodu i na balkon

Kobea to dekoracyjne pnącze jednoroczne, chętnie uprawiane na balkonach i w ogrodach. Ozdobą kobei są fioletowe lub białe dzwonkowate kwiaty.

Kobea pnąca (łac. Cobea scandens) to pnącze pochodzące z Meksyku, gdzie jest rośliną wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Kobea charakteryzuje się długimi, wiotkimi i dość kruchymi pędami, które dorastają do 3–4 m długości, czasem dłużej. Pędy kobei są gęsto ulistnione. Liście kobei są ciemnozielone, ale jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowy kolor. Liście są zakończone wąsami czepnymi, dzięki którym roślina pnie się po podporach.

Prawidłowo pielęgnowana kobea tworzy w sezonie gęsty zielony parawan, który dodatkowo jest ozdobiony pięknymi kwiatami. Kobea kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są duże, mają dzwonkowaty kształt i biały lub fioletowy kolor (na początku są zielonkawe). Dodatkową ozdobą pnącza są efektownie wyglądające zielone owoce (torebki).

Jak uprawiać kobeę

Kobea potrzebuje słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Podloże do uprawy kobei powinno być przepuszczalne. Roślinę w sezonie zasilać należy nawozami fosforowo-potasowymi z niewielką dawką azotu (wtedy roślina będzie obficie kwitła). Kobeę można sadzić bezpośrednio w gruncie w ogrodzie bądź uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Pnącze wymaga podpór, najlepiej gdy pędy wspinają się po kratkach lub pergolach. 

Powiązane artykuły