Kiedy pikować pomidory?

Kiedy pikować pomidory?
Fot. Gettyimages.com

Przygotowanie rozsady pomidorów jest tańsze od zakupu sadzonek i pozwala na kontynuowanie uprawy ulubionych i sprawdzonych odmian. Jak prawidłowo przygotować rozsadę pomidorów? Kiedy pikować pomidory?

Kiedy i jak pikować pomidory?

Pomidory wysiewamy do skrzynek, zapewniamy światło, ciepło i wodę...i czekamy.

Pikowanie to ważny etap w produkcji właściwej, dobrej jakości rozsady. Pikowanie to podział siewek, rosnących dotąd razem. Proces ten można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy roślina wykształci już pierwsze prawdziwe liści, poza liścieniami. Wcześniejsze przesadzanie to ryzyko, że delikatne rośliny obumrą, albo ich wzrost zatrzyma się na dłużej.

>>> Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w gruncie? Pomidory w ogrodzie KLIKNIJ!

Jeśli będziemy zbyt długo zwlekać, konkurujące ze sobą siewki także osłabną i wybiegną w górę. Zazwyczaj pikowanie przeprowadza się w pierwszej dekadzie kwietnia, ale decyduje termin siewu i warunki wzrostu roślin.

Przy pikowaniu możemy przeprowadzić selekcję sadzonek. Zwykle wysiewa się więcej nasion i zostawia najmocniejsze rośliny. Sadzonki przenosimy pojedynczo do oddzielnych pojemników, doniczek albo kubków po jogurcie. Im większy pojemnik, tym więcej miejsca mają korzenie rośliny. W większych pojemnikach pomidory rosną lepiej, a ziemia wolniej wysycha. Ale miejsca na parapecie zawsze jest za mało... więc trzeba zdecydować sie na kompromis. Optymalnym rozwiązaniem są pojemniki o pojemności 0,5 - 0,7 litra.

Powiązane artykuły