Jakie zalety mają POMIDORY KOKTAJLOWE? Dlaczego warto je uprawiać na działce albo... na balkonie?

Jakie zalety mają POMIDORY KOKTAJLOWE? Dlaczego warto je uprawiać na działce albo... na balkonie?
Fot. Ryszard Piątkowski

Pomidory to jedno z najpopularniejszych i najbardziej cenionych warzyw, uprawianych w tysiącach odmian o różnych kolorach i kształtach. Hodowcy prześcigają się w uprawie coraz większych owoców. Co sprawia, że ostatnio coraz popularniejsze są pomidory koktajlowe?

Smak pomidorów koktajlowych

Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało zrozumiałe – pomidory koktajlowe są znacznie mniejsze od owoców tradycyjnych odmian. Mają jednak dużo bardziej intensywny smak i zapach. Różnica wynika z podejścia rolników; przez wieki hodowano coraz większe i bardziej plenne, a więc wydajniejsze odmiany, starając się przy tym doprowadzić do powstania owoców dobrze znoszących transport i przechowywanie, jednolitego kształtu i koloru – takich, jakie dobrze się sprzedają. Niestety, cierpiały na tym niejednokrotnie takie niewymierne cechy, jak właśnie zapach – stąd pomidory odmian przemysłowych często prawie nie pachną.

Łatwość uprawy pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe możemy sami uprawiać, nawet jeśli nie mamy ogródka. Możemy posadzić je w donicach na tarasie, a nawet niewielkim balkonie czy parapecie – na pewno zaowocują. Co ważne, jako rośliny podobne do form dzikich, pomidory koktajlowe są odporne; rzadko chorują, dobrze znoszą susze, mają dłuższy od wielu tradycyjnych odmian okres owocowania – doniczkę możemy zabrać do domu, a w sprzyjających okolicznościach ostatnie owoce zbierzemy na początku grudnia.

Uroda pomidorów koktajlowych

Nawet jeśli plon nie będzie wielki, rośliny stanowić będą atrakcyjną dekorację. Warto przy tym wiedzieć, że pomidory te mają różne kolory: żółty, czerwony, pomarańczowy, purpurowy, a nawet czarny. Najczęściej mają kształt regularnych kul, ale bywają również wydłużone, a nawet zbliżone kształtem do małej żarówki.

Zdrowie pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe można konserwować, marynować, kisić, warto jednak jeść je przede wszystkim na surowo, w sałatkach lub jako przekąskę, na pewno sprawdzą się też jako zdrowa dekoracja dań. Miąższ i skórka owoców to prawdziwa witaminowa bomba, pełna witaminy C, E, PP i K, makro- i mikroelementów, od żelaza, przez potas, miedź, wapń, aż po mangan i kobalt.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły