Jak założyć przydomowy ogródek?

Soczyste pomidory, świeże zioła, słodkie truskawki. Każdy z nas zna wartość świeżych owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych upraw. Podpowiadamy jak założyć własny ogródek i móc cieszyć się zbiorami prosto z krzaka.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest rozplanowanie naszego ogródka. Ile miejsca chcemy na niego przeznaczyć i co chcemy zasiać. Następnie czeka nas wyprawa do sklepu ogrodniczego po sadzonki, nasiona, ziemię, nawóz i potrzebne narzędzia. Warto zakupić walec do wałowania ziemi w przypadku gdy należy wyrównać teren pod warzywniak. Przydatny może być także miernik do sprawdzenia poziomu kwasowości gleby, co pozwoli nam ocenić jakie rośliny mają najlepsze warunki do rozwoju

Podłoże

Zaczynamy od przekopania ziemi w wyznaczonym wcześniej miejscu. Pozbywamy się trawy oraz wszelkich innych roślin. Potem opcjonalnie możemy zwałować ziemię, żeby ją wyrównać oraz ubić. Następnym krokiem jest nawożenie. Tutaj z pomocą przyjdzie nam kompostownik, jeżeli go mamy. Rozrzucamy wtedy kompost oraz przekopujemy jeszcze raz obszar ogródka. Następnie wysypujemy z worków żyzną glebę rozgrabiając i wyrównując jej poziom.

Sadzenie i pielęgnacja

Nie pozostało nic innego jak ostrożne zagrzebanie nasionek oraz sadzonek w ziemi. Bardzo przydatna jest kora sosnowa, którą można kupić w workach. Zapobiega ona rozwojowi chwastów oraz szkodników i utrzymuje w glebie wilgoć. Oczywiście po zasadzeniu należy regularnie podlewać nasze rośliny żeby nie uschły. Dokładna pielęgnacja zależy od gatunku, ale wiele z nich nie wymaga większego wysiłku aby wydały plon. Zwłaszcza zioła, których od momentu zasiania właściwie nie będziecie musieli kupować w saszetkach.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły