OGRÓD W MARCU: Jak wybrać właściwy moment do wiosennego sadzenia drzew?

Praca na działce zaczyna się wcześnie, nim zakiełkują pierwsze rośliny. To czas wiosennych porządków, ale też dobry moment, by posadzić nowe drzewa owocowe. Jak wybrać dobre sadzoanki i co zrobić, by drzewa się przyjęły i dobrze rosły?

Kiedy lepiej sadzić drzewa - jesienią czy wiosną?

Wprawdzie najlepszą porą na zakładanie sadu jest późna jesień, ale jesienne sadzenie drzew ma też pewne wady. Bardziej wrażliwym odmianom grozi przemarznięcie korzeni i części nadziemnej. Dlatego też brzoskwinie, morele, czereśnie, a nawet delikatniejsze odmiany wiśni i śliw lepiej sadzić wiosną, gdy miną już silne mrozy.

Trzeba jednak starannie wybrać właściwy czas na rozpoczęcie pracy. Ziemia musi być już miękka, ale sezon wegetacyjny nie może się jeszcze rozpocząć! Jeśli będziemy zwlekać aż do momentu, gdy pąki zaczną się rozwijać, młoda roślina może się nie przyjąć. Konkretny termin zależy od pogody w danym roku, zazwyczaj przypada około połowy marca, czasem później, w pierwszych dniach kwietnia. 

Jak sadzić drzewa, żeby im było dobrze?

Drzewa sadzimy zawsze o trzy – cztery centymetry głębiej, niż rosły w szkółce. Dzięki temu będą się lepiej rozkrzewiać. Oczywiście zasada ta dotyczy tylko drzewek sprzedawanych z tzw. gołym korzeniem. Cały rok sadzić można sadzonki sprzedawane w pojemnikach wraz z bryła korzeniową. Są one mniej narażone na wstrząs związany z przesadzeniem, a ich system korzeniowy jest silniejszy. Nawet w ich przypadku nie warto jednak czekać na upały.

Powiązane artykuły