Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu? Jak zdobić wnętrze roślinami doniczkowymi?

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu? Jak zdobić wnętrze roślinami doniczkowymi?
Fot. Photos.com

Odpowiednie skomponowanie roślin z wnętrzem sprawi, że będą wzajemnie podkreślały swoje walory. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej rośliny do warunków panujących w pomieszczeniu - chodzi zarówno o oświetlenie, jak i o wielkość. Zbyt duża roślina przytłoczy pokój, za mała zniknie. Jak umiejętnie eksponować kwiaty doniczkowe?

Co pasuje do dużych wnętrz?

Obszerne pomieszczenia potrzebują dużych roślin. Najlepiej prezentują się pojedyncze okazy o wyrazistym pokroju lub bujnym ulistnieniu. Mówi się o nich, że są to rośliny architektoniczne. Od razu skupiają nasza uwagę, a umiejętnie podświetlone po zmroku będą wyglądały jak rzeźba. Któż nie chciałby mieć rzeźby w salonie?

W pobliżu roślin architektonicznych nie stawiaj swojego najładniejszego mebla, bo przegra rywalizację z okazałym drzewkiem. Roślina architektoniczna wymaga wokół siebie wolnej przestrzeni, by w pełni mogła zaprezentować swoją urodę. Jako tło wybierz dla niej gładką ścianę lub tapetę w dyskretne wzorki.

Formy o jasnych lub pstrych liściach lepiej wyglądają na ciemnym tle. Duże rośliny powinny stać na podłodze w donicy dobranej kształtem i kolorem do zarówno do wnętrza jak i jej pokroju.

Do roślin architektoniczych należą m.in. fikus sprężysty (Ficus elastica), fikus beniamina, Monstera deliciosa, Ficus lyrata, dracena obrzeżona, palmy: koralowa, kencja i inne.

Jak tworzyć roślinne kompozycje?

Ciekawy efekt można także uzyskać grupując rośliny o odmiennym pokroju, kolorze i ulistnieniu. Rośliny stojące razem nie tylko dobrze się prezentują, ale wytwarzają korzystny dla siebie mikroklimat. Jeśli eksponujesz doniczki, powinny one być w jednym kolorze przy zróżnicowanych kształtach. Można je także po kilka umieścić w większych misach.

Jeśli masz mało miejsca, udekoruj mieszkanie niewielkimi roślinami , które możesz postawić na meblach: stole, komodzie czy kwietniku. Parapety nieosłonięte firanką, które da się zacienić roletą w południowych godzinach, też są dobrym miejscem do ekspozycji ciekawie skomponowanych niewielkich okazów roślin.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły