Jak uprawiać ZIOŁA W DOMU? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą?

Jak uprawiać zioła w domu? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą?
Fot. Photos.com

W sprzedaży pojawia się coraz szerszy asortyment ziół i roślin przyprawowych, które można uprawiać w domu przez cały sezon. Dzięki temu nawet zimą możemy mieć własne świeże, aromatyczne i zdrowe przyprawy w kuchni. Mówimy, jak dbać o zioła w domu.

Co jest ważne przy uprawie ziół w doniczkach?

Zioła w domu zimą – jak o nie dbać? Wybór ziół, które możemy uprawiać w domach jest bardzo szeroki. W doniczkach i różnych pojemnikach z powodzeniem możemy hodować np. miętę, melisę, bazylię, szałwię, majeranek, tymianek, rzeżuchę, pietruszkę naciową, estragon, lubczyk, rozmaryn.

Większość ziół to rośliny ciepłolubne, dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebują głównie odpowiedniej temperatury. Przeciętna temperatura pokojowa, czyli około 20 stopni Celsjusza powinna być odpowiednia dla roślin zielnych. Nie należy ustawiać donic (szczególnie zimą) w przeciągach lub przy otwartych oknach, gdzie zimne powietrze może zaszkodzić liściom i pędom.

Bardzo ważne jest też zapewnienie roślinom odpowiednich pojemników. W sprzedaży najczęściej rośliny oferowane są w malutkich doniczkach,  w których nie każda roślina może dalej rosnąć. W małych doniczkach mogą rosnąć jednoroczne gatunki ziół, które nie wytwarzają głębokiego systemu korzeniowego (np. rzeżucha). Gdy jednak kupujemy popularne zioła wieloletnie (np. mięta, melisa, rozmaryn ) najlepiej od razu przesadzić je do większych pojemników. W sprzedaży dostępne są już całe zestawy do uprawy ziół, co bardzo ułatwia sprawę.

Czego potrzebują zioła?

Obok odpowiedniej temperatury i pojemnika równie ważne jest dobre podłoże oraz miejsce, w którym ustawimy rośliny. Do uprawy ziół najlepsze będzie gotowe, uniwersalne podłoże ogrodnicze przeznaczone dla roślin doniczkowych. Przez pierwszych kilka miesięcy nie trzeba nawozić roślin zielnych ponieważ nie mają one zbyt wysokich wymagań pokarmowych. Zasilania potrzebują głównie w okresie wzrostu (wiosna – jesień). W przypadku wystąpienia niedoborów składników pokarmowych rośliny mogą żółknąć lub słabo rosnąć i wtedy najlepiej nawozić je minimalnym stężeniem płynnego nawozu do roślin doniczkowych.

W zimie nie należy przelewać roślin, ponieważ nadmiar wilgoci bardzo często prowadzi do zamierania roślin uprawianych w doniczkach. W okresie zimy nie można też zapominać o zapewnieniu roślinom odpowiednej ilości światła. Zioła to z natury rośliny lubiące słońce i jasne stanowiska. Z tego względu właśnie zimą należy ustawić pojemniki z roślinami, jak najbliżej słonecznych okien (na parapetach). Można stosować także doświetlanie roślin np. za pomocą lamp jarzeniowych. Zbyt mała ilość światła zimą często jest przyczyną zamierania ziół w pojemnikach. Latem natomiast trzeba pamiętać, aby intensywnie nawadniać rośliny i chronić je przed bardzo mocnym słońcem w czasie upałów.

Powiązane artykuły