Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY]

Jak uprawiać seler naciowy?
Fot. thinkstockphotos.com

Seler naciowy nie jest zbyt często uprawiany w naszych ogrodach. A szkoda, bo to naprawdę wartościowe warzywo. Mówimy jak uprawiać seler naciowy w przydomowym warzywniku.

Seler naciowy (łac. Apium graveolens var. dulce) to bardzo wartościowe warzywo liściowe. Chętnie kupujemy je w sklepach, ale nieco mniej chętnie uprawiamy w przydomowym warzywniku.

Seler naciowy dorasta do 30–40 cm wysokości, tworząc rozetę białozielonych łodyg z postrzępionymi liśćmi. Jadalne u selera naciowego są grube i mięsiste ogonki liściowe. Najczęściej zjada się je w postaci surowej, ale z powodzeniem nadają się do potraw gotowanych albo duszonych.

Jak uprawiać seler naciowy

Seler naciowy należy uprawiać na stanowisku słonecznym. Podłoże do uprawy selera naciowego powinno być wilgotne i żyzne. Najczęściej sadzi się do gruntu rozsadę selera naciowego, którą można kupić gotową albo przygotować samodzielnie. Rozsadę selera naciowego sadzi się na miejsce stałe pod koniec maja bądź na początku czerwca, w rzędach oddalonych od siebie o około 30 cm, zachowując odległości między roślinami około 40 cm. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o tym, by rośliny umieszczać nie głębiej niż rosły wcześniej. Po posadzeniu rośliny trzeba często podlewać. Podczas wzrostu seler trzeba systematycznie odchwaszczać. Seler naciowy zbiera się od lipca do późnej jesieni (w zależności od tego, kiedy posadzono rozsadę).

Powiązane artykuły