Jak uprawiać rzodkiewkę? Jak mieć obfite plony rzodkiewki?

Jak uprawiać rzodkiewkę? Jak mieć obfite plony rzodkiewki?
Fot. sxc.hu

Rzodkiewka zawiera olejki eteryczne, glikozydy, kwasy organiczne, przeciwutleniacze (indole). Ma działanie: żółciotwórcze, żółciopędne, bakteriobójcze. Odkaża też drogi oddechowe i moczowe. Dlatego warto ją jeść! Dowiedz się wszystkiego na temat - jak uprawiać rzodkiewkę. Jak sprawić, by obficie plonowała, jak ją pielęgnować?

RZODKIEWKA to najłatwiejsze do uprawy i najszybciej rosnące warzywo. Wymaga gleby przeciętnej, ale zawsze wilgotnej i nienagrzewającej się.

SIEW

Siew rzędowy: od marca do mają oraz od lipca do września co dwa tygodnie na przekopanym zagonie wyznaczamy sznurkiem rzędy co 15 cm i robimy rowki głębokości 2-3 cm. Wysiewamy w nie niezbyt gęsto nasiona. Zasypujemy rowki pazurkami i ugniatamy ich odwrotną stroną. Podlewamy przez gęste sitko. Do wschodów, które pojawiają się po 4-5 dniach, utrzymujemy dużą wilgotność podłoża.

Siew rzutowy: w tym samym okresie, wiosną i jesienią, zawsze po starannym spulchnieniu gleby, możemy wysiewać nasiona rzutowo, rozsypując je równomiernie po powierzchni zagonu półkolistym ruchem. Delikatnie przysypujemy nasiona ziemią za pomocą pazurków. Jeśli nasiona nie są odpowiednio głęboko zasypane, zgrubienia wyrastającej rzodkiewki będą wystawały nad ziemię. Wysiane nasiona trzeba koniecznie podlać przez gęste sitko.

ZBIÓR

Po mniej więcej 3-4 tygodniach od siewu rzodkiewki można już wyrywać do jedzenia. Nie powinny rosnąć zbyt długo, gdyż wtedy mogą parcieć i stają się niesmaczne.

Jeśli przeprowadzony siew był zbyt gęsty, wolne miejsce powstałe po pierwszym zbiorze pozwoli pozostałym rzodkiewkom na swobodny rozwój.

PODLEWANIE

Przez cały okres uprawy, zwłaszcza gdy jest ciepło, rzodkiewka wymaga bardzo obfitego podlewania, dzięki czemu nie ma zbyt ostrego smaku, nie parcieje, a także jest słabiej atakowana przez pchełki ziemne.

Opracowane na podstawie książki „abc Warzywnictwa” Rosenn Le Page, Gerard Meudec

Powiązane artykuły