Jak uprawiać paprykę? Jakie odmiany wybrać do własnego ogrodu?

Jak uprawiać paprykę? Jakie odmiany wybrać do własnego ogrodu?
Fot. sxc.hu

Papryka to jedno z najbardziej atrakcyjnych warzyw, o zróżnicowanej wielkości, kształcie i smaku owoców. Na działce z dobrym skutkiem uprawiać można wiele interesujących odmian, jeśli tylko zapewni się roślinom odpowiednie warunki. Jak uprawiać paprykę we własnym ogródku?

Jakie wymagania ma papryka?

Papryka jest rośliną pochodzacą z południa, dostosowaną do gorącego klimatu. Jej wymagania cieplne są jeszcze wyższe, niż pomidorów, najlepiej więc uprawiać ją w foliowym tunelu lub szklarni. Niektóre odmiany nadają się także do uprawy gruntowej, ale deszczowe i chłodne lata mogą w tym przypadku znacząco zmniejszyć plon.

Najlepsza dla papryki temperatura to 20-26ºC. Spadek temperatury poniżej 15 stopni powoduje zatrzymanie wzrostu rośliny, zaś w czasie upałów, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 30 stopni, wzrost jest wprawdzie bujny, ale kwiaty nie zostają zapłodnione, co prowadzi do braku owoców.

Roślina wymaga gleby żyznej, o dużej zawartości próchnicy i dobrze nawodnionej; najlepiej uprawiać ją w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Dobre rezultaty daje uprawa na grządkach ogrzewanych świeżym obornikiem, zakopanym na głębokości około 30 cm.

Papryka wymaga stosunkowo dużej zawartości magnezu i wapnia w glebie. Objawem wskazującym na niedobór magnezu jest pojawienie się na liściach tzw. mozaiki. W dalszej kolejności następuje zahamowanie tempa wzrostu, wreszcie pojawienie się nekroz na liściach. Niedobory wapnia prowadzą z kolei do pojawienia się suchej zgnilizny wierzchołkowej; na liściach pojawiają się suche i wklęsłe plamy.

Jak w przypadku wszystkich roślin, nie powinno się uprawiać papryki rok po roku na tym samym stanowisku, ani sadzić jej po innych psiankowatych. Papryka nie reaguje jednak na przedplon, dzięki czemu można ją uprawiać po dowolnych warzywach.

Rozsada

Ze względu na wymagania cieplne papryki, w Polsce uprawiać ją można wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewamy po 20 marca do skrzynki wypełnionej drobnoziarnistą, żyzną ziemią ogrodniczą, zapewniając siewkom wystarczającą ilość ciepła, optymalnie 25ºC. Kiełkowanie zaczyna się zwykle po tygodniu. Kiedy siewki osiągną 5 cm wysokości, pikujemy je do osobnych doniczek

Sadzenie

Rozsadę hartujemy około połowy maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, a następnie sadzimy pod koniec miesiąca, zachowując między roślinami odstępy wynoszące ok. 40 cm. Sadzimy rośliny do gleby wilgotnej, a w okresie intensywnego wzrostu  i w czasie zawiazywania owoców regularnie podlewamy ciepłą, odstałą wodą.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły