JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania

Jak uprawiać lawendę? Poznaj bliżej ten dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania
Fot. Agnieszka Mike-Jeziorska

Lawenda to dekoracyjny kwitnący krzew, coraz bardziej popularny w Polsce. Dowiedz się jak sadzić, pięlęgnować i rozmnażać lawendę. 

LAWENDA to drobny krzew, tworzący zwartą kępę, synonim słońca i ciepła. Używany jest do dekoracji w grupach, ale także jako niski żywopłot lub obrzeże wzdłuż alejki. Kwiaty lawendy są miododajne i bardzo pachnące, tak jak i cała roślina.

  • Wysokość: 0,50 – 1 m

  • Rozpiętość: 0,60 – 1 m

  • Ulistnienie: zimozielone, srebrzystoszare

  • Stanowisko: pełne słońce

  • Wytrzymałość na mróz: -10 stopni C

  • Gleba: uboga, wapienna, sucha

SADZENIE: Wykopujemy dół o bokach i głębokości 60 cm lub co najmniej dwa razy większy od objętości bryły korzeniowej. Nawilżamy bryłę korzeniową, zanurzając w naczyniu z wodą, następnie umieszczamy pośrodku dołu. Zasypujemy, ugniatamy ziemię i obficie podlewamy.

CIĘCIE: Cięcie formujące: Ten drobny krzew w naturalny sposób przyjmuje zaokrąglony kształt. Aby pobudzić wypuszczanie licznych pędów, po posadzeniu przycinamy wszystkie pędy o połowę długości. Cięcie zachowawcze: W marcu-kwietniu przywracamy regularny kształt krzewowi, wyrównujemy go za pomocą sekatora lub nożyc do żywopłotów, jeśli mamy wiele okazów. We wrześniu, po kwitnieniu, można ściąć okwitłe pędy. Stare okazy lawendy ogałacają się u nasady, jeśli nie są regularnie przycinane. Można spróbować wykonać cięcie odnawiające, tnąc nisko u podstawy, ale stare drewno trudno odbija.

ROZMNAŻANIE: Sadzonkowanie: Jest trudne. Wykonujemy je w maju, z pędów wierzchołkowych, które wysadzamy do pisaku i umieszczamy w inspekcie pod folią. Odkład: Na wiosnę można także wykonać odkład, nasypując ziemię wokół rośliny. Następnie oddzielamy pędy, które wypuściły korzenie.

PIELĘGNOWANIE: Podlewamy tylko wtedy, gdy jest bardzo sucho, ale nawet wtedy lawenda obejść się bez tego. Regularnie usuwamy chwasty, które mogłyby wrosnąć w kępę. Zbieramy wspaniale pachnące kwiaty. Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

Powiązane artykuły