Jak uprawiać albicję jedwabistą?

Jak uprawiać albicję jedwabistą
Fot. thinkstockphotos.com

Albicja jedwabista jest niewielkim drzewem, które latem pokrywa się niezwykłymi kwiatami. Wyglądem przypominają pędzelki od pudru. Początkowo są białe, potem stają się różowe. Nocą i podczas deszczowych dni ablicja jedwabista stula delikatne, pierzaste liście, dlatego nazywana bywa perską mimozą lub śpiącym drzewem.

Ablicja jedwabista (Albizia julibrissin)  ma swoje naturalne stanowiska we wschodniej i południowej Azji, począwszy od Iranu po Koreę i Chiny. Jest niedużym drzewem dorastającym do 12 metrów (w Polsce do ok. 4 m) o koronie w kształcie parasola. Liście ma pierzaste. Przypominają liście mimozy lub akacji srebrzystej. Kwiatostany pojawiają się na końcu pędów przez całe lato.  Tworzą je długie, różowe  pręciki wyrastające z zielonych kielichów, delikatne jak nitki jedwabiu. Pachną słodko, zwłaszcza nocą. Owocami ablicji jedwabistej są długie strąki, wypełnione dużymi nasionami.

Ablicja jedwabista: sadzenie w gruncie

Ablicje jedwabistą można posadzić w pojemniku i latem wystawiać na taras lub balkon. Możemy ją również posadzić w ogrodzie. W tym drugim przypadku trzeba jednak wybrać odmianę Albizia julibrissin f. rosea. Drzewko jest mniejsze, ale odporniejsze na niskie temperatury (wytrzymuje nawet -25 st. C), ponieważ pochodzi z terenów północnych Korei i Chin.

Ablicja jedwabista jest wrażliwa na mróz, ma więc większą szansę na przetrwanie polskiej zimy posadzona na zachód od Wisły. Trzeba spełnić trzy warunki, aby zapewnić jej dobre warunki do rozwoju. Należy ją posadzić w pełnym słońcu, w najbardziej zacisznym miejscu ogrodu i w przepuszczalnej glebie. Szanse ablicji jedwabistej na przetrwanie w gruncie zwiększa także hodowanie jej przez 3 lata w pojemniku w domu. Do tego czasu powinna wytworzyć  wystarczająco dużo pędów, aby przetrwać zimę, oczywiście w zachodniej części Polski.  Albizia julibrissin f. rosea wytrzymuje tylko  krótkotrwałe obniżenie temperatury, a nie długo utrzymujący się mróz.

Po posadzeniu rośliny do gruntu, ziemia przez pewien czas powinna być stale wilgotna, aby drzewko się dobrze ukorzeniło. Na zimę roślinę należy okopcować na wysokość co najmniej 30 cm. Kopczyk powinien być szeroki, aby osłonił korzenie. Dodatkowo warto zabezpieczyć roślinę przed mrozem włókniną.  

Ablicja jedwabista: sadzenie w pojemniku

Sadząc ablicję jedwabistą w donicy, przede wszystkim zadbajmy o przepuszczalne podłoże. W tym celu do ziemi ogrodniczej dodajmy żwirek do akwarium. W okresie wzrostu rośliny utrzymujmy stale wilgotne podłoże, ale uważajmy, aby zalać jej korzeni, bo wtedy zaczyna chorować. Ponieważ szybko rośnie, po 6-8 tygodniach od posadzenia należy rozpocząć regularne jej dokarmianie nawozem do roślin doniczkowych, a w okresie kwitnienia – kwitnących.  Od października zmniejszamy dawkę nawozu o połowę.  Jeśli latem wystawiamy ablicję jedwabistą  na zewnątrz, wnosimy ją do domu przed pierwszymi przymrozkami. Stawiamy ja w najbardziej słonecznym miejscu. 

Powiązane artykuły