Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów?

Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów?
Fot. _Mada

Jeśli chcemy przygotować własną rozsadę pomidorów, ich nasiona trzeba wysiać w marcu. Podpowiadamy jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów.

Przygotowanie rozsady pomidorów – od wysiewu nasion do sadzenia roślin do gruntu – trwa 7–9 tygodni. Jeśli wysiejemy nasiona w połowie marca, to po tzw. zimnych ogrodnikach będziemy mogli wysadzić sadzonki pomidorów do gruntu w ogrodzie.

>>> Jak sadzić pomidory? Gdzie, kiedy i jak posadzić pomidory, by zebrać obfite plony? KLIKNIJ!

Rozsada pomidorów - jak ją zrobić? 

Przygotowanie rozsady pomidorów zaczynamy od zakupu nasion wybranych odmian oraz ziemi do wysiewu (w sklepach ogrodniczych można kupić specjalne podłoże do wysiewu nasion). Następnie należy przygotować skrzyneczki i wypełnić je podłożem. Nasiona w skrzynkach wysiewamy rzutowo – dość rzadko, ale równomiernie na całej powierzchni.

Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi (0,5–1 cm) i koniecznie zraszamy wodą (najlepiej za pomocą spryskiwacza). Skrzynki ustawiamy w miejscu jasnym i ciepłym i przykrywamy folią, dzięki której utrzymamy równomierną temperaturę i wilgotność. Folię należy codziennie odkrywać – takie wietrzenie przyczyni się do usunięcia nadmiaru pary wodnej, a podłoże należy systematycznie podlewać – najlepiej spryskując. Podłoże powinno być stale wilgotne (ale nie mokre). Gdy pojawią się pierwsze siewki, folię należy zdjąć, a gdy ukażą się pierwsze liście – trzeba siewki przepikować. Do pikowania wybieramy rośliny zdrowe i najsilniejsze i przesadzamy je po jednej do niedużych doniczek. Siewki zaczynamy nawozić, gdy mają 2–3 liście.

Rozsadę w doniczkach regularnie podlewamy, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża i zwiędnięcia roślin.

Przed sadzeniem rozsady pomidorów do gruntu, trzeba ją zahartować. W tym celu około 7 dni przed wysadzeniem ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę powietrza poniżej 10 stopni C oraz zwiększamy wietrzenie. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe dopiero po 15 maja.

Powiązane artykuły