Jak przezimować zioła w pojemnikach?

Ogród i balkon jesienią: Jak przezimować zioła w pojemnikach
Fot. www.thinkstockphotos.com

Jesienią zioła rosnące w pojemnikach na balkonie lub tarasie, należy zabezpieczyć przed nadchodzącymi chłodami, żeby nie przemarzły. Podpowiadamy, jak należy to zrobić.

Zioła w pojemnikach są bardziej narażone na przemarznięcie niż te w ziemi. Jednoroczne w niewielkich doniczkach można zabrać do domu i stworzyć ogródek ziołowy na przykład na parapecie. Zioła wieloletnie lepiej zostawić na zewnątrz. Wtedy jednak wymagają szczególnej ochrony.

Zioła w pomieszczeniach

Pojemniki ustaw w pomieszczeniu widnym, chłodnym i niezagrożonym mrozem o temperaturze maksymalnie 15ºC. Podlewaj je dość skąpo, jednak tak, by podłoże nie wyschło. Gdy minie groźba przymrozków, rośliny można wynieść na zewnątrz.
Zioła jednoroczne (bazylię, majeranek, cząber ogrodowy) można uprawiać na parapecie okiennym przez całą zimę – także te przeniesione z balkonu czy tarasu, pod warunkiem że zapewni się im dostateczną ilość światła. Najlepiej ustawić je na nasłonecznionym parapecie. Można też je doświetlać – nie dłużej niż dziesięć godzin dziennie, począwszy od świtu. Do tego celu używa się lamp jarzeniowych o mocy 40 W, zawieszonych około 30 cm nad wierzchołkami roślin.

Gdy zioła zostawiasz na zewnątrz

Zioła wieloletnie (np. tymianek, hyzop lekarski, lawenda) co roku zimą powinny przejść okres spoczynku. Najlepiej, jeśli pozostaną na zewnątrz, ponieważ przenosząc je do ciepłego pomieszczenia, sztucznie przedłuża się im okres wegetacji. W złych warunkach świetlnych i w zbyt suchym powietrzu szybko stracą zapasy nagromadzone w korzeniach. Pojemniki z ziołami  zimującymi na zewnątrz ustawiamy w miejscu osłoniętym od wiatru i zabezpieczamy ich bryły korzeniowe przed przemarznięciem. Można to zrobić, owijając doniczki folią bąbelkową (pamiętaj o zrobieniu odpływu dla nadmiaru wody) lub grubą warstwą gazet, tekturą albo styropianem. Części nadziemne najlepiej okryć liśćmi lub igliwiem lub obsypać korą i owinąć agrowłókniną.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły