ZIMOWANIE DATURY. Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła?

Jak pielęgnować daturę od wiosny do jesieni
Fot. Agnieszka Mike-Jeziorska

Datura to wspaniała, obficie kwitnąca roślina. Aby pieknie kwitła, musi być odpowiednio pielęgnowana jesienią i zimą. Jest rośliną bardzo wrażliwą na niskie temperatury, dlatego, gdy tylko zaczną się przymrozki, należy ją przenieść do ciepłego miejsca.

Jak przygotować daturę do zimowania? 

W październiku trzeba zaprzestać nawożenia i stopniowo – wraz ze spadkiem temperatury - ograniczać podlewanie. Dzięki temu roślina wejdzie w okres spoczynku. Ponieważ datura bardzo źle znosi spadek temperatury poniżej 0oC, trzeba kontrolować, czy w prognozach meteorologicznych zapowiadane są przymrozki, jeśli tak - należy przenieść roślinę do pomieszczenia. 

Jak przesienieść daturę?

Można to zrobić na dwa sposoby:

1. Wykopać z gruntu lub wyjąć z pojemnika, przyciąć korzenie i pędy, a następnie karpę umieścić np. w skrzynce i obsypać torfem;

2. Przenieść wraz z pojemnikiem i ustawić w miejscu ciemnym (np. piwnica), jeśli panuje tam temperatura 5-8oC albo w pomieszczeniu widnym, w którym temperatura nie przekracza 10oC (w wyższej roślina gorzej zimuje i w kolejny sezon wegetacyjny wchodzi osłabiona, więc gorzej kwitnie). Pędy przed przeniesieniem rośliny do pomieszczenia, trzeba skrócić o 1/4-1/3 długości (można to wprawdzie zrobić także już w pomieszczeniu, ale wygodniej jest przenosić roślinę przyciętą).

Czy zimą trzeba daturę podlewać?

Korzenie datury nie powinny całkowicie przeschnąć, zatem co jakiś czas należy podlać egzemplarz w pojemniku. Warto także zwilżać torf, którym okryta została karpa korzeniowa wykopana z podłoża.

Zobacz >> DATURA, uprawa bielunia od podstaw. Zobacz, jak pielęgnować daturę od wiosny do jesieni?

Powiązane artykuły