Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów? ROZSADA POMIDORÓW na czym polega?

Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów?
Fot. Photos.com

Pomidory uważane są przez wielu za najlepsze z warzyw. Szczególnie dobrze smakują, gdy zerwiemy je dojrzałe z własnego krzaka. Uprawa pomidorów na działce pozwala też na wybór najsmaczniejszych, rzadko dostępnych w sprzedaży odmian. Jak jednak zdobyć takie sadzonki?  Mówimy, jak samodzielnie wyprodukować rozsadę pomidorów?

Jak co roku mieć ulubione odmiany pomidorów?

Najlepszym wyjściem jest przygotowanie własnej rozsady – wyhodowanie sadzonek z nasion. Koszt uzyskania odpowiedniej liczby sadzonek jest dużo niższy, niż przy zakupie gotowej rozsady – setka nasion kosztuje tyle, co jedna doniczka z miesięczna sadzonką.

>>> Choroby pomidorów gruntowych - zwalczanie - metody naturalne i chemiczne KLIKNIJ!

Kiedy siew pomidorów?

Nasiona najlepiej wysiewać od połowy marca do połowy kwietnia. Wcześniejsze przygotowanie rozsady nie jest najlepszym pomysłem. Zbyt wcześnie przygotowane siewki mogą się nieprawidłowo rozwinąć. Będą wysmukłe i wątłe ze względu na zbyt małą ilość światła. Co ważne, rozsada będzie gotowa za wcześnie i zmarnieje zanim będzie ją można wykorzystać.

Jak hodować sadzonki?

Nasiona wschodzą po mniej więcej tygodniu - czas ten możemy nieco skrócić, mocząc je przez dobę w wodzie. Skrzynkę stawiamy przy dobrze oświetlonym oknie. W czasie kiełkowania temperatura nie powinna być niższa niż 20°C, później można ją nieco obniżyć.

Po ukazaniu się pierwszego właściwego liścia, pikujemy siewki do pojemników, np. jednorazowych kubeczków, opakowań po jogurcie itp. Hartowanie roślin na kilka dni przed wysadzaniem rozsady do gruntu chroni młode krzaki pomidorów przed uszkodzeniem. Czas na produkcje rozsady nie powinien przekroczyć 2 miesięcy. Starsza rośliny znacznie gorzej się przyjmują.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak sadzić pomidory? Ogród na wiosnę.

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?


Powiązane artykuły