Jak hodować lilie wodne w ogrodzie?

Lilie wodne są prawdziwą ozdobą stawu, sadzawki czy oczka wodnego. Pływające kwiaty, o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, różowej lub czerwonej, kwitną w zależności od pogody - od czerwca do września lub października.

Lilie wodne preferują miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru oraz ciepłe, na których znacznie lepiej będą kwitły, niż na stanowiskach zacienionych. Należy je sadzić w spokojnej, nieruchomej wodzie, z dala od fontann czy kaskad. Najlepszą porą sadzenia jest wiosna i wczesne lato.

Można je sadzić bezpośrednio do gleby. Najczęściej jednak rośliny umieszcza się w specjalnych, plastikowych koszach wypełnionych mieszanką gliny z piaskiem (w proporcji 1:2). Aby uchronić korzenie roślin przed rybami, podłoże można przysypać cienką warstwą żwiru.

Co roku wskazane jest zasilanie roślin. W podłożu umieszczamy koreczki wolno działającego nawozu. Należy stosować nawozy wyłącznie azotowe, gdyż te zawierające fosfor powodują rozwój glonów. Wiosną (do połowy czerwca) lilie wodne można nawozić mączką rogową.

Uwaga! Jeśli w oczku wodnym zimą, woda nie zamarza do dna, lilie możemy pozostawić do wiosny. Jeśli jednak mamy mały zbiornik lub uprawiamy gatunki szczególnie wrażliwe na mróz (odmiany tropikalne) trzeba późną jesienią rośliny wyciągnąć z wody i przechować w koszach wypełnionym torfem, w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

Powiązane artykuły