Jak dbać o rośliny na balkonie w czasie upałów?

Jak dbać o rośliny na balkonie w czasie upałów?
Fot. thinkstockphotos.com

W czasie upałów rośliny na balkonie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Narażone są nie tylko na przesuszenie, lecz także pojawienie się szkodników, takich jak chociażby przędziorki. Jak zadbać o kwiaty i warzywa na balkonie w czasie gorących dni?

Walka ze szkodnikami

W czasie upałów, gdy powietrze jest suche, rośliny na balkonie są szczególnie narażone na niektóre choroby i szkodniki. Susza i niska wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi przędziorków. Te niemal niewidoczne gołym okiem roztocza żerują na spodzie różnych roślin, również na balkonie. Zaatakowane liście stają się suche i żółte. Z przędziorkami należy walczyć za pomocą specjalnych preparatów owadobójczych, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Często jednak, zanim zorientujemy się, że nasze rośliny zostały zaatakowane, szkodniki dokonują znacznych spustoszeń. Warto więc zapobiegać im obficie spryskując wierzch i spód liści wodą.

Podlewanie roślin na balkonie w czasie upałów

Wysokie temperatury wymagają od ogrodników dużej dyscypliny. Jeśli do tej pory podlewaliśmy rośliny na balkonie raz dziennie, należy upewnić się, że ilość dostarczanej wody jest wystarczająca. Słońce, które operuje przez długie godziny w ciągu dnia, może zanadto wysuszać ziemię. Jeśli balkon znajduje się od strony południowo-zachodniej należy zwiększyć częstotliwość podlewania. Mniej narażone na przesuszenie są rośliny na balkonach o ekspozycji wschodniej i północnej.

Jak dbać o rośliny w czasie urlopu?

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, a nikt nie podleje roślin w czasie naszej nieobecności, warto zaopatrzyć się w system nawadniający, doniczki samonawadniające lub hydrożel, który zapobiegnie nadmiernemu wysuszaniu ziemi.

Powiązane artykuły