Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych
Fot. Photos.com

Podczas zimowych miesięcy rośliny doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze mieszkania, przechodzą okres spoczynku. W tym czasie nie wolno jednak zaniedbać ich pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny domowe zimą.

Pielęgnacja roślin zimą - odpowiednia ilość światła

Aby rośliny doniczkowe przetrwały w dobrej kondycji zimowy – niesprzyjający dla nich – okres, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Zimą do roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach dociera zbyt mało światła dziennego – dni są zazwyczaj pochmurne, a do tego krótkie. Dlatego trzeba zadbać, aby rośliny domowe zimą otrzymywały jak najwięcej światła – ustawmy je blisko okien bądź na parapetach.

Jak zapewnić roślinom doniczkowym odpowiednią wilgotność powietrza?

Zimą w pomieszczeniach domu włączone jest ogrzewanie, co powoduje, że powietrze jest suche. Często zdarza się, że z powodu zbyt niskiej wilgotności powietrza liście roślin doniczkowych zasychają od wierzchołka, a potem żółkną i zamierają. Zadbajmy zatem o podwyższenie wilgotności powietrza. Można to zrobić używając nawilżaczy powietrza albo zawieszając na grzejnikach naczynia ceramiczne bądź plastikowe napełnione wodą. Można też podstawkę, na której stoi doniczka z rośliną, wypełnić niedużymi kamieniami i wlać do niej wodę (dno doniczki nie może dotykać lustra wody) – parująca woda zwiększy wilgotność powietrza wokół rośliny.

Codzienna pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

W czasie zimy trzeba też usuwać kurz z liści i pędów roślin doniczkowych przecierając je wilgotną miękką szmatką albo gąbką. Warto też spryskiwać rośliny wodą ze spryskiwacza. Rośliny doniczkowe o liściach pokrytych włoskami (takich jak fiołek afrykański) czyści się z kurzu pędzelkiem. Zimą ograniczamy podlewanie roślin doniczkowych. Zaprzestajemy także ich nawożenia i nie rozmnażajmy ich w tym okresie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych?

Powiązane artykuły