Jak dbać o kwiaty zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Jak dbać o kwiaty zimą?
Fot. sxc.hu

Jeśli lubimy otaczać się roślinami, powinniśmy wiedzieć jak je pielęgnować w czasie zimy. Jak zapewnić kwiatom najlepsze warunki do wegetacji? Jak chronić je przed niekorzystnymi zimowymi warunkami? Podpowiadamy, jak dbać o rośliny doniczkowe zimą.

Zimą powinniśmy poświęcić więcej czasu na dbanie o nasze rośliny doniczkowe. Dzień jest krótki, więc brakuje im światła, wysoka temperatura wewnątrz domu też nie jest sprzyjająca. Zapewnienie optymalnych warunków jest często niemożliwe, jeśli jednak będziemy przestrzegać kilku reguł nasze rośliny na wiosnę będą wyglądały kwitnąco.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Przede wszystkim należy zapewnić kwiatom zimą jak największą ilość światła, ustawiając je w nasłonecznionym miejscu i odsłaniając firanki w ciągu dnia. Blokować dopływ światła może też osadzający się kurz, zimą kwiaty doniczkowe trzeba więc jak najczęściej przecierać za pomocą wilgotnej szmatki lub pędzelka (w przypadku roślin pokrytych włoskami czy woskowym nalotem). Jeśli dopływ światła do roślin doniczkowych jest ograniczony, należy też obniżyć temperaturę. Nikomu zapewne nie uśmiecha się siedzenie w domu w temperaturze poniżej 20 stopni, dlatego dobrym miejscem dla rośliny zimą będzie parapet. Najlepiej jednak jeśli jest on przy oknie, które zimą nie będzie zbyt często otwierane. Nagły spadek temperatury może poważnie zaszkodzić kwiatom zimą, przy wietrzeniu należy je odsunąć od okna.

Jak podlewać kwiaty zimą?

W okresie zimowym, rośliny nie potrzebują dużej ilości wody, należy podlewać je dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce będzie już bardzo sucha, czyli mniej więcej raz na dwa tygodnie. Za to podwyższyć trzeba wilgotność powietrza, która spada wraz ze wzrostem temperatury. Jest na to wiele sposób - powieszenie zbiornika z wodą przy grzejniku, położenie mokrego ręcznika na kaloryferze lub kupno specjalnego elektrycznego nawilżacza. Można też spryskiwać rośliny doniczkowe wodą.

Jeśli chodzi o nawożenie roślin zimą, raczej nie powinno się tego robić - wyjątkiem są przypadki, kiedy roślina atakowana jest przez szkodniki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak i czym najlepiej PODLEWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE? Zasady podlewania kwiatów doniczkowych

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły